Monitoring w sieci domowej

Jeżeli sieć ma dostęp do Internetu z publicznym adresem IP, można ją wykorzystać do lepszego zabezpieczenia domu, mieszkania lub biura. Szeroka oferta kamer sieciowych pozwala na wykonanie we własnym zakresie systemu monitoringu wizyjnego. Dodając do tego kilka czujników (gazu, zbicia szyby itp.), zyskujemy kompletny system zabezpieczeń.


Jeżeli sieć ma dostęp do Internetu z publicznym adresem IP, można ją wykorzystać do lepszego zabezpieczenia domu, mieszkania lub biura. Szeroka oferta kamer sieciowych pozwala na wykonanie we własnym zakresie systemu monitoringu wizyjnego. Dodając do tego kilka czujników (gazu, zbicia szyby itp.), zyskujemy kompletny system zabezpieczeń.

O tym, że żyjemy w niebezpiecznych czasach, nikogo nie trzeba przekonywać - ataki terrorystyczne, rozboje i kradzieże są na porządku dziennym. W wielu polskich miastach uruchomiono systemy monitoringu wizyjnego, nazywane również telewizją dozorową CCTV (Closed Circuit TeleVison). Wiele firm ochroniarskich oferuje monitoring wizyjny, podnoszący poziom bezpieczeństwa osób i mienia. Podobny system można łatwo zbudować we własnym zakresie, wykorzystując sieć komputerową z dostępem do Internetu z publicznym adresem IP. Takie rozwiązanie pozwala na obserwację obrazu z kamery na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu z każdego miejsca na ziemi. Podłączenie do tego systemu czujników (np. gazu, zbicia szyby), umożliwia natychmiastowe przekazanie SMS-em informacji o sytuacji alarmowej i niezwłoczne podjęcie akcji ratunkowej.

Kilka słów o konfiguracji sieci

Monitoring w sieci domowej

D-Link DCS-950G - kamera idealna do domowego monitoringu.

Już na etapie tworzenia sieci komputerowej warto zwrócić uwagę na jedną zasadniczą sprawę: czy dostawca Internetu oferuje publiczny adres IP. Prywatny adres IP pozwala na surfowanie w Internecie, wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej oraz ściąganie plików. Natomiast publiczny adres IP oferuje te same usługi, dodatkowo umożliwiając dostęp do zasobów naszej sieci z dowolnego komputera mającego dostęp do Internetu, w dowolnym miejscu. Wybór rodzaju sieci - kablowa czy bezprzewodowa - nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie tworzonego systemu alarmowego. Sprawą dyskusyjną pozostaje poziom bezpieczeństwa systemu monitoringu, zarówno opartego na sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej, gdyż dostęp do niego jest możliwy przez Internet, a obecnie ataki hakerskie nie są rzadkością. Pozostaje jeszcze kwestia zakłócenia pracy sieci bezprzewodowej przez silne źródło fal elektromagnetycznych - w rezultacie kamery tracą łączność z punktem dostępowym i obrazu z nich system nie rejestruje.

Podstawa to dobra kamera

Wybór kamery może przyprawić amatora o zawrót głowy. Są kolorowe i czarno-białe oraz droższe dualne, które w dobrym oświetleniu pracują w kolorze, a w słabym automatycznie zmieniają tryb pracy na czarno-biały. Obraz z kamery kolorowej zawiera więcej szczegółów i jest zdecydowanie przyjemniejszy dla oka. Niestety, kamery kolorowe mają niską czułość, co oznacza, że w kiepskim oświetleniu nie oddadzą szczegółów. Natomiast jedyną wadą kamer czarno-białych jest brak kolorów, co uniemożliwia wyeksponowanie szczegółów. Poza tym kamery te mają wiele zalet, z których najważniejszą jest bardzo czuły przetwornik i znacznie poszerzony zakres widmowy, obejmujący podczerwień, co umożliwia dyskretną obserwację z zastosowaniem reflektorów podczerwieni w zupełnej ciemności.

Monitoring w sieci domowej

Ta kamera do złudzenia przypomina oprawę oświetleniową.

Kolejnym kryterium, którym należy się kierować, wybierając kamerę, jest możliwość zdalnego sterowania nią. Należy przy tym pamiętać, że chodzi o sterowanie obiektywem, umożliwiające zbliżenie i wyostrzenie obrazu. Nie warto natomiast inwestować w kamery z możliwością regulacji ich położenia, czyli wyposażone w obrotnice mechaniczne, bo elementy tego typu są zawodne. Monitorując większą powierzchnię, lepiej zainstalować kolejną kamerę.

Reasumując, do amatorskiego systemu monitoringu zalecane są kamery czarno-białe z regulowanym obiektywem, montowane na sztywno (bez możliwości zdalnej regulacji położenia).

Nie rozkładając kamery na części pierwsze, możemy w niej wyróżnić następujące elementy:

  • obiektyw

  • przetwornik obrazu, który przetwarza obraz z obiektywu na sygnał elektryczny

  • serwer wideo.
Dwa pierwsze elementy decydują o jakości rejestrowanego obrazu, natomiast ostatni o funkcjach kamery.

Monitoring w sieci domowej

Kamera D-Link DCS-2100G.

Pierwszym elementem, a więc decydującym o jakości obrazu, jest obiektyw. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kiepski obiektyw potrafi tak zepsuć obraz, że nawet najlepszy przetwornik nie pomoże. Dobierając obiektyw, należy uwzględnić kilka jego charakterystycznych cech oraz parametrów technicznych, które omawiamy poniżej.

Przekątna przetwornika w kamerze - obiektyw musi być przeznaczony do przetwornika co najmniej takiej samej wielkości lub większego, aby nie tracić fragmentów obrazu. Jeżeli będzie współpracował z przetwornikiem o większej przekątnej, obrzeża obrazu nie zostaną zarejestrowane. Natomiast gdy zastosujemy obiektyw przeznaczony do mniejszego przetwornika, rejestrowany obraz zajmie tylko pewną powierzchnię przetwornika, reszta pozostanie nieaktywna, tworząc ramkę wokół obrazu.

Wielkość ogniskowej obiektywu - decyduje o kącie widzenia kamery; im dłuższa ogniskowa, tym mniejszy kąt. Ten parametr najlepiej dobrać eksperymentalnie.

Apertura, czyli światłość - im większa, czyli bliższa jedności, tym obiektyw jest jaśniejszy, a więc mniejsze są straty światła, w efekcie kolor biały jest biały, a nie siwy.

Monitoring w sieci domowej

Kamera D-Link DCS-5300G.

Rodzaj zastosowanej przesłony - do kamer zewnętrznych zalecane są obiektywy z przesłoną automatyczną, dostosowującą się do pory dnia.

Możliwość zmiany ogniskowej - pozwala przybliżyć obszary monitorowanego planu.

Głębia ostrości - zdolność układu optycznego do prawidłowego, ostrego oddania obrazu w pewnym zakresie odległości.

Kolejnym elementem decydującym o parametrach przetwarzanego obrazu jest przetwornik. Obecnie stosuje się dwa typy przetworników:

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) - przetwornik produkowany w technologii układów scalonych, gdzie światło steruje bramką tranzystora będącego pojedynczym sensorem (pikselem). Zbudowany jest z macierzy sensorów.

CCD (Charged Coupled Device) - przetwornik zbudowany z macierzy pikseli rejestrujących fotony (patrz ramka).

<hr size=1 noshade>Przykładowy asortyment do tworzenia systemu monitoringu

Monitoring w sieci domowej

DCS-6620G - kombajn-kamera do sieci przewodowych (10/100Ethernet) i bezprzewodowych (802.11g). Ma zoom optyczny x1-x10 oraz cyfrowy, regulacje w pionie +-45° oraz poziomie +-135°. Rejestruje obraz przy minimalnym oświetleniu 0,05 lux, w rozdzielczości 704x480 (10 ramek/s) lub 352x240 (30 ramek/s) z kompresją MJPEG lub MPEG-4. Dwukierunkowy system audio: wbudowany mikrofon i gniazdo na głośnik.

Monitoring w sieci domowej

DCS-3220G - kamera do sieci przewodowych (10/100Ethernet) oraz bezprzewodowych (802.11g). Wyposażona w przetwornik CCD umożliwiający obserwacje przy oświetleniu o natężeniu wynoszącym 1 luks. Wyposażona w dwukierunkowy system audio-kamera ma wbudowany mikrofon oraz gniazdo do podłączenia zewnętrznego głośnika, umożliwiającego nadawanie komunikatów słyszanych na monitorowanym obszarze.

Monitoring w sieci domowej

DCS-3220 - kamera do sieci przewodowych (10/100 Ethernet), o parametrach identycznych z DCS 3220G. Ma jedno wyjście przekaźnikowe, które można wykorzystać do sterowania oprawy doświetlającej monitorowany obszar.

Monitoring w sieci domowej

DCS-60 - aluminiowa obudowa zewnętrzna do kamer z wbudowanym zasilaczem 12V/3A DC, grzejnikiem i wentylatorem. Przeznaczona między innymi do kamery DCS3220.

Uwaga! Przedstawiony sprzęt nie jest na razie sprzedawany w Europie<hr size=1 noshade>