Monitorowe variété

Na początku błyskotliwej kariery monitory LCD były do siebie podobne jak dwie krople wody. Oczywiście chodzi o zestaw podstawowych funkcji, bo już pod względem jakości obrazu bardzo się różniły. W miarę popularyzacji technologii ciekłokrystalicznej zyskały nowe możliwości i obecnie są niezwykle zróżnicowane. Segmentacja tego rynku zdecydowanie przewyższyła tę, z która mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu w przypadku modeli kineskopowych. Teraz kupując monitor LCD, automatycznie zwracamy uwagę na całą grupę dodatkowych zadań, które kiedyś nie przyszłyby nam do głowy.


Na początku błyskotliwej kariery monitory LCD były do siebie podobne jak dwie krople wody. Oczywiście chodzi o zestaw podstawowych funkcji, bo już pod względem jakości obrazu bardzo się różniły. W miarę popularyzacji technologii ciekłokrystalicznej zyskały nowe możliwości i obecnie są niezwykle zróżnicowane. Segmentacja tego rynku zdecydowanie przewyższyła tę, z która mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu w przypadku modeli kineskopowych. Teraz kupując monitor LCD, automatycznie zwracamy uwagę na całą grupę dodatkowych zadań, które kiedyś nie przyszłyby nam do głowy.

Testując dziesiątki monitorów, mogliśmy wyłowić sztandarowych reprezentantów poszczególnych podgrup wyświetlaczy. Co ciekawe, producenci monitorów nie tylko różnicują ofertę pod względem wyposażenia w specjalne funkcje i unikatowe technologie, lecz coraz częściej walczą o klienta warunkami gwarancji. W wypadku monitorów LCD jest to rzecz istotna i kupując określony model, warto poświęcić kilka minut na zgłębienie warunków gwarancji.

Perfect Panel, czyli panel bez wad

Monitorowe variété

Wyświetlacze LCD osiągają zawrotne rozmiary. Samsung wyprodukował największy obecnie ekran ciekłokrystaliczny mający 80-calową przekątną.

Problem martwych pikseli martwi większość osób planujących zakup monitora LCD. Obawa przed trafieniem na model, w którym mógłby wystąpić trwały defekt matrycy, jest całkowicie uzasadniona. W roku 2001 wprowadzono międzynarodową normę ISO 13406-2, jednoznacznie definiującą m.in. dopuszczalną liczbę tzw. martwych pikseli w monitorach LCD. Poszczególni producenci decydują się na przyjęcie różnych klas tej normy.

Pierwszą firmą w Polsce, która zdecydowała się na odważny krok w kwestii obsługi gwarancyjnej paneli LCD, było LG. Producent zapewnia wymianę monitora LCD na nowy egzemplarz, jeśli w ciągu 30 dni od daty zakupu użytkownik wykryje choćby jeden wypalony piksel czy subpiksel matrycy. Warunki te można uznać za atrakcyjne, ale w ostatnich tygodniach konkurencja zdecydowała się mocno podnieść poprzeczkę - Philips wprowadził gwarancję pod nazwą Perfect Panel, która mamy nadzieję, skłoni także innych producentów LCD do naśladownictwa. W 2001 roku Philips zaprezentował strategię serwisową Zero Bright Dot, gwarantującą brak wad w postaci stale świecących pikseli, w Perfect Panel zaś zapewnia bezpłatną naprawę lub wymianę monitora, jeśli wystąpi jakikolwiek defekt panelu. Gwarancja obowiązuje przez trzy lata w systemie "spod drzwi pod drzwi" i początkowo obejmie monitory z serii B, P oraz X o siedemnasto- i dziewiętnastocalowych przekątnych. Jak sprawował się monitor serii B w naszych testach, można sprawdzić, analizując wyniki zamieszczone w tabeli.

Telewizor czy monitor?

Monitorowe variété

Piękny monitor Sony jest jednym z najbardziej udanych połączeń telewizora LCD i wysokiej klasy monitora komputerowego.

Monitory z wbudowanymi tunerami telewizyjnymi zdobywają coraz większą popularność. Urządzenia te zwykle stylistyką odbiegają od standardowych paneli biurowych. Przypominają nowoczesne, płaskie ekrany plazmowe czy specjalizowane telewizory ciekłokrystaliczne. Obecnie mają rewelacyjną funkcjonalność. Wyposaża się je w całe zestawy wejść audio-wideo, zawsze zawierają wbudowane głośniki o zwiększonej skuteczności, a często też elementy dodatkowe w postaci czytników kart pamięci. Przedstawiamy najciekawsze modele z naszego testu.

Istne dzieło sztuki

Monitorowe variété

Rozbudowany panel gniazd na karty pamięci w monitorze Samsung SyncMaster 730MP.

Model MFM-HT95 Sony dopracowało pod każdym względem. Sama stylistyka skłoni wiele osób do zakupu. Urządzenie wyposażono w niepowtarzalną srebrną obudowę z aluminiowymi wstawkami, która sprawia wrażenie, jakby utrzymywała się w pionie bez jakiegokolwiek podparcia. Matryca X-black gwarantuje uzyskanie bardzo dobrej, zróżnicowanej czerni i dodatkowo zwiększa kontrast. Ten ostatni współczynnik sięga w modelu 19-calowym aż 1000:1, natomiast jasność panelu to także wysokie 450 cd/m2. Po co tak wysokie parametry? Podczas oglądania filmów ekran o takich właściwościach może zaprezentować żywy, dynamiczny obraz. Jeśli zechcesz popracować na monitorze z tekstem, wystarczy przełączyć się na jeden z trybów zmieniających charakterystykę podświetlania matrycy, a co za tym idzie - dostosowujący jej parametry wyświetlania tak, aby zbyt wysoki kontrast i jasność nie przeszkadzały w pracy biurowej. Rewelacyjnie spisuje się także czujnik oświetlenia pomieszczenia. Monitoruje poziom intensywności oświetlenia w pokoju i dopasowuje dynamicznie jasność wyświetlacza do panujących warunków. Użytkownik cały czas będzie pracował z identycznymi lub bardzo zbliżonymi ustawieniami obrazu, co w znaczący sposób zwiększa wygodę korzystania z monitora.

Jeśli chcesz jednocześnie oglądać filmy z DVD i pracować na monitorze podłączonym do komputera, również nie ma najmniejszych problemów. Funkcja obraz w obrazie (PIP) pozwoli na wyświetlanie okna podglądu obrazu z drugiego źródła lub tunera TV. To rewelacyjne rozwiązanie, sprawdzające się szczególnie w warunkach domowych. Oczywiście zestaw gniazd, do których można podłączyć odtwarzacz DVD czy magnetowid, jest bardzo rozbudowany, a dodatkowo filmy z obrazem panoramicznym, nadawane w innych proporcjach niż standardowe 4:3, mogą być przeskalowane do rozmiarów wyświetlacza. Całością steruje się za pomocą bardzo wygodnego i estetycznego pilota. Gdyby nie ta cena...

Gniazd co nie miara

Monitorowe variété

Przykład dziwactwa do n-tej potęgi. Monitor BenQ zawieszony na wieszaku dołączanym do zestawu.

Tańszy, ale i z mniejszą przekątną ekranu, jest telewizor-monitor Samsung SyncMaster 730MP. Tu oprócz rozbudowanych opcji obróbki cyfrowej dźwięku (m.in. procesor Virtual Dolby Surround, emulujący dźwięk wielokanałowy przy użyciu kolumn stereofonicznych) i funkcji obraz w obrazie na uwagę zasługuje umieszczony z boku obudowy czytnik pięciu najpopularniejszych rodzajów kart pamięci. Wystarczy w nim umieścić obsługiwany nośnik i automatycznie uzyskasz dostęp do specjalnej przeglądarki graficznej, pozwalającej nie tylko na wygodne oglądanie zdjęć na ekranie (nawet bez uruchamiania komputera), lecz także na podstawowe manipulacje fotografią (np. obrót, przybliżenie, pokaz slajdów itp). Obok gniazd kart pamięci znajdują się z kolei podręczne porty USB, co zostanie przyjęte z zadowoleniem przez użytkowników korzystających z wielu peryferiów z tym interfejsem. Jakością obrazu uniwersalny Samsung ustępuje modelowi Sony, jednak pod względem funkcjonalnym jest równie dobry.

Do zawieszenia na ścianie

Monitorowe variété

Monitor z tunerem TV Samsunga bardziej przypomina telewizor niż produkt komputerowy. Ma głośniki pracujące pod kontrolą procesora Dolby Virtual Surround.

BenQ przebił pod względem udziwnień wszystkich producentów monitorów. Stworzył monitor - model FP785 - który wygląda jak... damska torebka. Już samo opakowanie panelu mocno zaskakuje - to zamszowa torba, a podstawa monitora po złożeniu tworzy jej ramię. To jeszcze nic, ale do kompletu producent dołącza z początku bliżej niezidentyfikowany element montażowy przypominający metalową podstawkę na książkę. Po zagłębieniu się w instrukcję okazuje się, że jest to... wieszak do zamontowania na ścianie. Jeśli przyjdzie ci ochota, możesz złożyć podstawę monitora w ramię torby i powiesić go na wspomnianym wieszaku przytwierdzonym do ściany. Pomysł ten poddajemy pod rozwagę. Jedno jest pewne, monitor prezentuje się bardzo elegancko i z pewnością spodoba się płci pięknej. Gwarantuje przy tym dobrą jakość obrazu, choć zdaje się, że nie był to główny cel producenta.

Profesjonalny do bólu

Monitorowe variété

Parametry techniczne i wyniki testów LCD 19" i 20"

Zupełnie inną strategię podczas projektowania nowych monitorów linii B przyjął Philips. W przeciwieństwie do stawiającego na stylistykę BenQ, przygotował modele wyglądające nieciekawie, ale ukrywające pod srebrnoszarą obudową cechy wyróżniające. Tam ulokowano specjalny układ współpracujący z oprogramowaniem SmartManage. Warto wspomnieć, że podobne rozwiązania oferują także niektórzy inni producenci, np. NEC ze swoim systemem NaViSet Administrator. Oba systemy umożliwiają menedżerom IT zarządzającym środkami trwałymi w firmie, ale także np. właścicielom kafejek internetowych, zarówno zdalne monitorowanie, administrowanie, ochronę monitorów LCD, jak i udzielanie wsparcia technicznego ich użytkownikom przez sieć LAN. Kadra IT może przeprowadzać zdalny audyt monitorów i kontrolować je w trakcie użytkowania, można także zaprogramować wyłączanie monitorów po godzinach pracy. W dodatku wszelkie problemy techniczne z monitorem pracującym w takim systemie i podłączonym do sieci LAN można zdiagnozować zdalnie i na przykład przywrócić w ten sposób ustawienia fabryczne. Co więcej, pracownicy działu informatycznego, używając systemu ciągłego powiadamiania, mogą na bieżąco wysyłać szczegóły na temat ustawień, uaktualnień i innych usług do wszystkich pracowników na indywidualnych stanowiskach pracy.

Monitorowe variété

Parametry techniczne i wyniki testów LCD 17"

Monitorowe variété

Parametry techniczne i wyniki testów LCD 17" - 2

Każdemu według potrzeb

Z powyższych opisów widać wyraźnie, że podejmując decyzję o zakupie określonego modelu monitora, należy brać pod uwagę nie tylko informacje o jego parametrach technologicznych czy cechach konstrukcyjnych opisanych przez nas w części suplementu traktującej o technologiach LCD. Coraz większą wagę producenci przykładają do tzw. wartości dodanej monitora, co przekłada się na funkcje przeznaczone do określonych zastosowań (grafika, praca w grupach, rozrywka), a także znajduje swoje odzwierciedlenie w warunkach gwarancji. Warto o tym pomyśleć przed wydaniem pieniądze na nowy monitor LCD.

Normy ISO a wypalone piksele

Najpopularniejsze zasady, dotyczące większości monitorów na polskim rynku, odpowiadają normie ISO 13406-2 (klasa produktu II): monitor LCD może mieć 2 martwe piksele widoczne na jasnym tle, 2 martwe piksele widoczne na ciemnym tle, 5 martwych subpikseli (punkty czerwone, niebieskie lub zielone). Dodatkowo, aby nie stanowiły widocznego i denerwującego użytkownika spójnego pola, ustalono, że nie mogą być położone blisko siebie, tzn. nie mogą znaleźć się razem w klastrze 5x5 pikseli. Martwe subpiksele mogą być położone blisko siebie, przy czym ich liczba w klastrze 5x5 pikseli nie może przekroczyć dwóch.

Monitory LCD, w zależności od modelu, mają różną rozdzielczość rzeczywistą, a co się z tym wiąże, różną liczbę pikseli i subpikseli. Dlatego norma ISO 13406-2 podaje definicję dla teoretycznego modelu o milionie pikseli. W zależności od rozdzielczości naturalnej należy wyliczyć właściwą, maksymalną liczbę martwych pikseli do każdego modelu. Oczywiście to nie oznacza, że na każdym monitorze pojawiają się martwe piksele lub pojawiają się w ilościach opisanych powyżej. Standard ISO 13406-2 został ustanowiony w celu podania jasnej informacji dla użytkownika, aby można było jednoznacznie stwierdzić, czy monitor jest uszkodzony, czy też nie, a co za tym idzie, czy kwalifikuje się do naprawy lub wymiany gwarancyjnej.