Monitory

Obecne monitory kuszą ergonomicznymi parametrami obrazu, krótkimi kineskopami i płaskimi ekranami. Duża oferta rynkowa i współzawodnictwo między producentami owocuje spadkami cen. Na dobry monitor 17-calowy wydasz dziś od 1600 do 2200 zł.

Obecne monitory kuszą ergonomicznymi parametrami obrazu, krótkimi kineskopami i płaskimi ekranami. Duża oferta rynkowa i współzawodnictwo między producentami owocuje spadkami cen. Na dobry monitor 17-calowy wydasz dziś od 1600 do 2200 zł.

Monitory

Parametry techniczne i wyniki testów monitorów 17''

W najnowszym rankingu TOP 10 największy nacisk postawiliśmy na jakość obrazu. W poniższym zestawieniu zamieszczamy dziesięć modeli, które najlepiej spisały się przede wszystkim w tej kategorii. Pozostałe kryteria oceny opisujemy pod tabelą. Jak się okazało, nie wszystkie z najnowszych monitorów oferują tak dobre parametry, jak ich kuzyni sprzed roku. Dlatego obok nowych modeli znajdziesz kilka starszych. Jakość obrazu kontra krótki kineskop - wybór należy do Ciebie. Obszerne zestawienie monitorów 17-calowych dostępnych na polskim rynku znajdziesz w PCWK 1/2000 na str. 74-75.

Pierwsze miejsce uzyskał Samsung Syncmaster 750 p za wyborną jakość obrazu. Także jego poprzednik SyncMaster 700P Plus od dłuższego czasu zajmował czołowe miejsca w naszych zestawieniach. Odchylenia zbieżności i geometrii były prawie nie do zmierzenia. Bardzo wysokie częstotliwości odświeżania ekranu i certyfikat TCO 99 zapewniają dużą ergonomię pracy. Wygodne menu ekranowe oraz oddzielne regulatory jasności i kontrastu zaowocowały dobrymi notami w zakresie łatwości obsługi.

Testowany monitor ADI Microscan G710 bazuje na kineskopie Sony FD-Trinitron z maskownicą szczelinową. Microscan G710 oferuje niemalże doskonałe parametry geometrii obrazu i równomierne rozświetlenie ekranu, jednak blisko krawędzi odkryliśmy lekkie odchylenia w zbieżności obrazu. Miłym gadżetem jest mikrofon umieszczony na przednim panelu urządzenia. Monitor jest zgodny z normą TCO 99.

Philips 107S bazuje na kineskopie Philipsa. Monitor odpowiada ustaleniom normy TCO 99. Jego zaletą jest bardzo dobra charakterystyka zbieżności i rozkład rozjaśnienia. Przy krawędziach ekranu odkryliśmy lekkie odchylenia geometryczne. W trybie użytkowania monitor zużywa zaledwie 69,4 W.

Eizo F520 jest wyposażony w kineskop Toshiby z ulepszonym luminoforem. Obniżone zużycie energii promienia elektronów zaowocowało większą ostrością obrazu. Monitor oferuje doskonały kontrast i jednolity podział jasności. Błędy zbieżności i geometrii były w granicach tolerancji. Eizo F520 jest zgodny z normą TCO 99.

Model LG Electronics Flatron 795FT+ oferuje idealnie płaski ekran - niestety kosztem błędów zbieżności w narożnikach. Zalety monitora to dobry rozkład jasności, niewielkie odchylenia geometryczne i zgodność z normą TCO 99, klawisze sensorowe i wbudowany koncentrator USB.

Eizo F57 jest wyposażony w kineskop Hitachi z maskownicą plamkową. Monitor cechuje się dobrą jakością obrazu - odchylenia zbieżności i geometryczne mieszczą się w granicach tolerancji. Menu ekranowe jest bardzo przejrzyste i oferuje bogaty zestaw opcji. Model F57 spełnia wymagania normy TCO 95.

Testowany monitor Iiyama Vision Master Pro 410 jest wyposażony w kineskop z maskownicą plamkową. Do atrybutów prezentowanego modelu należą m. in. równomierny podział jasności i dobra geometria obrazu. Ponadto oferuje ergonomiczne częstotliwości odświeżania ekranu.

Sony Multiscan 200 PST jest wyposażony w kineskop Trinitron z maskownicą szczelinową (0,25 mm). Monitor otrzymał certyfikat TCO 95 (model Multiscan G200 - TCO 99). Ekran jest rozświetlany równomiernie, odchylenia geometrii i zbieżności są minimalne.

Maskownica plamkowa, dobra jakość obrazu i zgodność z normą TCO 95 to główne cechy Acera Acerview 77c. Odchylenia geometryczne i zbieżności okazały się minimalne. Dobry model do domu.

Nokia 447Za została zaprojektowana do zastosowań multimedialnych. Świadczą o tym głośniki i mikrofon zintegrowane w obudowie urządzenia. Testowany model jest wyposażony w kineskop Hitachi (maskownica plamkowa 0,27 mm).