Monitory

Od czasu ostatniego zestawienia monitorów 17-calowych sporządzonego na podstawie testów laboratoryjnych (zamieściliśmy je w kwietniowym wydaniu PCWK) niewiele zmieniło się w pierwszej dziesiątce.

Od czasu ostatniego zestawienia monitorów 17-calowych sporządzonego na podstawie testów laboratoryjnych (zamieściliśmy je w kwietniowym wydaniu PCWK) niewiele zmieniło się w pierwszej dziesiątce.

Palma pierwszeństwa i tytuł najlepszej siedemnastki w zastosowaniach półprofesjonalnych nadal należy do modelu Samsung Syncmaster 750 p, który obecnie oferuje najlepszą jakość obrazu. W kategorii monitorów domowych w dalszym ciągu prowadzi Philips 107S. Tylko jednej nowości udało się wskoczyć do pierwszej piątki. Jest to model Daewoo Advanceline CMC 712D - poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę monitora.

Monitory

Parametry techniczne i wyniki testów monitorów 17"

Siedemnastocalowy Daewoo Advanceline opiera się na kineskopie Samsung z maskownicą plamkową (rozmiar plamki: 0,25 mm). W najlepszej dziesiątce oferuje największą widzialną przekątną obrazu (jako jedyny powyżej 16 cali). Jakość monitora uznajemy za dobrą. Pewne błędy zbieżności i geometrii obrazu zmierzyliśmy w prawym dolnym narożniku ekranu. Rozświetlenie było równomierne na całej powierzchni ekranu. Monitor spełnia wymagania normy TCO 99 i oferuje dość wysokie częstotliwości odświeżania ekranu (110 Hz w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli). Pod względem zużycia energii (77,5 W podczas normalnej pracy) znajduje się na średnim poziomie. Parametry ustawia się poprzez menu ekranowe, lecz dostępne są oddzielne (klawiszowe) regulatory jasności i kontrastu. Model CMC 712D ma jedno gniazdo wejściowe USB i cztery wyjścia USB.

Także monitor Sampo KM-712 jest wyposażony w kineskop Samsung z maskownicą plamkową (rozmiar plamki: 0,26 mm). Urządzenie oferuje w miarę dobrą jakość, lecz żadnych nowości technicznych. Ze względu na dobre parametry ergonomiczne ma certyfikat TCO 99. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu - 118 Hz przy rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Zużycie mocy wynosi powyżej średniej (85,3 W). Monitor Sampo charakteryzuje się bardzo równomiernym rozświetleniem ekranu. Błędy zbieżności i geometrii zaobserwowaliśmy w prawym dolnym narożniku ekranu. Regulacja parametrów obrazu jest możliwa za pomocą przejrzystego menu.

Podstawą monitora CTX PR711F jest płaski kineskop Sony FD-Trinitron (rozmiar paska: 0,24 mm). Urządzenie zostało odznaczone certyfikatem TCO 99. Drobne błędy zbieżności i geometrii odkryliśmy w prawej połowie ekranu. Przekonało nas bardzo równomierne rozświetlenie powierzchni ekranu. Częstotliwości odświeżania ekranu okazały się wyjątkowo wysokie (117 Hz w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli). Trochę gorzej wypadło zużycie energii (82,6 W). Menu ekranowe zawiera wiele różnych funkcji, ale jest przejrzyste i łatwe w obsłudze. Szkoda, że brakuje oddzielnych regulatorów do najczęściej ustawianych parametrów. Do wyposażenia modelu PR711F należy jedno wejście i cztery wyjścia USB.

Ostatnia z nowości w zestawieniu, ADI Microscan G56, łączy porządną jakość z łatwością obsługi. Podstawą monitora jest kineskop Hitachi z maskownicą plamkową. Odchylenia geometrii obrazu okazały się prawie nie do zmierzenia, błędy zbieżności wystąpiły tylko w jednym narożniku. Zauważyliśmy drobne braki w równomierności rozświetlenia. Szerokość pasma wizji wynosi aż 202,5 MHz. Microscan G56 zużywa dość dużo prądu (94,1 W). Monitor został wyposażony w mikrofon. Oprócz przejrzystego menu użytkownik ma do dyspozycji oddzielne regulatory jasności i kontrastu.

Jakość obrazu oceniamy na podstawie wielu badań i pomiarów. Najważniejsze parametry, które kontrolujemy, to: zbieżność obrazu, równomierność rozświetlenia, odchylenia geometryczne, a także stabilność i ostrość obrazu. Odchylenia w zbieżności mają duży wpływ na odwzorowywanie kolorów i ostrość obrazu.