Monitory

Możliwości najlepszej nawet karty graficznej nie będziecie w stanie docenić bez porządnego monitora. Porównaliśmy dostępne na polskim rynku monitory 17- i 19-calowe.

Możliwości najlepszej nawet karty graficznej nie będziecie w stanie docenić bez porządnego monitora. Porównaliśmy dostępne na polskim rynku monitory 17- i 19-calowe.

Modele 17-calowe CRT

EIZO FlexScan T565

Najlepszy monitor 17-calowy, jaki można kupić. Takie jest nasze zdanie i opinia oparta na wynikach testów tego urządzenia. Model wyposażono w port USB, który dzięki dodawanemu oprogramowaniu można wykorzystać do kalibracji parametrów obrazu z poziomu systemu operacyjnego. Przyda się również tryb sRBG, coraz częściej spotykany w różnego rodzaju peryferiach. Pozwala na ujednolicenie reprodukowania barw przez urządzenia zgodne z tym standardem. Dla fanów kina z peceta przewidziano funkcję zwiększania jasności obrazu. Jej możliwości są bardzo szerokie, ponieważ obejmuje kilka gotowych trybów, które jednak można w dużym zakresie zmieniać. FlexScan T565 jako jeden z niewielu modeli 17-calowych ma złącze do karty graficznej w standardzie BNC. Jakość obrazu jest wzorowa. Dobra ostrość, nienaganna geometria oraz prawie idealna zbieżność kolorów to niezaprzeczalne atuty japońskiego modelu. Jedynym minusem jest wysoka cena.

NEC MultiSunc FE750+

Najlepsza, naszym zdaniem, siedemnastka firmy NEC ma kilka nieczęsto spotykanych opcji kalibrowania obrazu. Jest nią na przykład korekcja geometrii ekranu z podziałem na cztery niezależnie ustawiane narożniki. Podobnie jak w wypadku EIZO, można tak ustawić charakterystykę prezentacji barw, aby były zgodne ze standardem sRGB. Wysoko oceniamy równomierność rozświetlania ekranu oraz kolory, które były bardzo plastyczne i dobrze nasycone. Dobra ostrość i rozsądnie skalkulowana cena to także nadzwyczaj pożądane cechy.

LG Flatron 795 FT Plus

Zwycięskiej drużyny się nie wymienia, dobrych monitorów również, więc choć tańsze produkty pojawiają się i znikają, najlepsze modele pozostają te same. I bardzo dobrze, bo urządzenie jest jedną z najlepszych propozycji w swojej klasie. W wersji FT Plus ma wybudowany koncentrator portów USB, co dla niektórych może być istotną informacją. Obraz cechuje bardzo dobra ostrość i brak istotnych zniekształceń geometrii. Mimo braku modnych dodatków, takich jak zwiększanie jasności kineskopu czy tryb sRGB, LG nadal jest dobrym wyborem.

Philips Brilliance 107P

Profesjonalna siedemnastka Philipsa oferuje szerokie możliwości konfiguracji, które w znacznym stopniu wpływają na jakość obrazu i podnoszą komfort użytkowania. Takim miłym dodatkiem jest rozbudowana funkcja zwiększania jasności kineskopu LightFrame 2, która pozwala na uzyskanie wyraźniejszego i bardziej kontrastowego obrazu na wybranych fragmentach ekranu. Zaletą jest też mała obudowa, która nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Nieco zimne kolory odwzorowane są bez zachwiania równowagi tonalnej, co jest istotną wskazówką dla osób pracujących z aplikacjami graficznymi.

Sony MultiScan G220

Płaski kineskop Finitron FD zamontowany w najbardziej zaawansowanej siedemnastce Sony pozwala na uzyskanie bardzo ciepłych, przyjemnych kolorów. Niektórym mogą przeszkadzać widoczne na jasnych powierzchniach druty podtrzymujące maskę kineskopu. Dla większości nie będzie to jednak cecha dokuczliwa. W zamian otrzymają bardzo dobrą geometrię i wysokie parametry użytkowe, pozwalające na uzyskanie dobrych wartości odświeżania nawet w wysokich rozdzielczościach. Minus to cena wyższa niż większości modeli konkurentów.

Modele 19-calowe CRT

LG Flatron 915 FT Plus

Dziewiętnastocalowy monitor LG 915FT Plus ma całkowicie płaski kineskop serii Flatron. Tył obudowy kryje, oprócz standardowego złącza D-Sub, gniazdo BNC, umożliwiające połączenie z wysokiej jakości urządzeniami towarzyszącymi. Dodatkowo znajduje się tam koncentrator z pięcioma portami USB. Monitor ma funkcję purity, służącą do poprawy nierównomiernego rozłożenia kolorów. Z zaawansowanych opcji na uwagę zasługuje dwupłaszczyznowa regulacja konwergencji, która pozwala w pewnym zakresie wyeliminować wady zbieżności kolorów. Bardzo dużą zaletą monitora jest znakomita ostrość. Model 915 FT Plus potwierdza opinię, że kineskopy oferowane przed kilkunastoma miesiącami były pod tym względem znacznie lepsze niż obecnie sprzedawane "jasne" wynalazki. Nie bez znaczenia jest również cena, którą - biorąc pod uwagę bogate wyposażenie monitora - należy uznać za bardzo atrakcyjną.Natomiast szkoda, że producent nie umieścił na przedniej ściance obudowy oddzielnego przycisku do przełączania sygnału wideo BNC/D-Sub.

Philips Brillance 109P

Kineskop Philipsa jest całkowicie płaski i został pokryty skuteczną powłoką antyodblaskową. Cechą różniącą 109P od konkurentów jest programowa funkcja Light Frame2, znana również z innych modeli tej firmy. Umożliwia zaznaczenie obszaru obrazu dowolnych rozmiarów, który następnie zostaje "podświetlony" - kolory staną się żywsze, a kontrast lepszy. Opcja ta doskonale sprawdza się podczas wyświetlania plików graficznych i oglądania różnego rodzaju plików wideo. Zalety kineskopu to bardzo dobra geometria i ponadprzeciętnie dobra zbieżność kolorów. Równomierność rozświetlania jest bliska wzorcowej.

O tym musisz pamiętać

1. Do pobieżnych prób wystarczy dyskietka, na której mieści się np. aplikacja Nokia Monitor Test, pozwalająca na poznanie większości cech obrazu. Uczciwy sprzedawca powinien to umożliwić przed zakupem, w przeciwnym wypadku radzimy poszukać sklepu z bardziej przyjazną obsługą.

2. Jeśli multimedialne dodatki nie są dla Ciebie istotne, zrezygnuj z nich. Prawie każdy producent ma w swej ofercie modele z identycznymi kineskopami, lecz różnym wyposażeniu multimedialnym.

3. Jak najwyższa rozdzielczość maksymalna nie gwarantuje wysokiej jakości obrazu. Pamiętaj, że dla monitora 17-calowego optymalne wartości rozdzielczości to 1024 x 768, a dla 19-calowego 1280 x 1024.