Monitory CRT

Kineskopowe modele monitorów tracą popularność, ale wciąż kuszą klientów niskimi cenami i dobrą jakością obrazu.


Kineskopowe modele monitorów tracą popularność, ale wciąż kuszą klientów niskimi cenami i dobrą jakością obrazu.

Kupując monitor 17-calowy, zwykle mamy inne potrzeby niż osoba poszukująca dziewiętnastki. Siedemnastka dobrze sprawdza się w pracy biurowej, można powiedzieć, że jest złotym środkiem pomiędzy dostępną rozdzielczością roboczą, ceną a nie mniej istotną cechą, jaką są gabaryty obudowy. Planując zakup monitora do domu, najbardziej musimy się liczyć z kosztami. Siedemnastki są obecnie bardzo tanie, lecz warto zauważyć, że dobre modele z ekranami o dwa cale większymi wcale nie muszą kosztować fortuny. Taki monitor doskonale sprawdzi się w grach, gdzie coraz wydajniejsze karty graficzne płynnie pracują w rozdzielczości do 1600x1200 pikseli. Praca w tym trybie na siedemnastce mija się z celem, bo wyświetlany obraz jest zbyt skondensowany i męczy wzrok. To ważna uwagą dla tych, którzy pracują z dużą ilością danych i często korzystają np. z Excela. Wielu producentów wyposaża monitory w funkcję zwiększania jasności obrazu. Pozwalają na to nowe kineskopy, które są na tyle wytrzymałe, że nie "wysiądą" po kilku godzinach wytężonej pracy z wyższą jasnością. Starsze konstrukcje takich sztuczek nie umiały, co jednak nie powinno mieć znaczenia dla osób pracujących z typowymi aplikacjami biurowymi. Zwiększona jasność jest zaletą, gdy na monitorze komputerowym zamierzasz oglądać filmy czy animacje graficzne. W tych zastosowaniach obraz będzie rzeczywiście bardziej kontrastowy i wyraźny. Zanim kupisz monitor, zawsze najpierw na własne oczy sprawdź jakość obrazu oferowanego przez dany egzemplarz.

LG Flatron 700P

Informacje: LG Electronics,http://www.lge.pl ,tel. (22) 6061450

Cena: 809 zł

Monitory CRT
Poprzednik 700P to bardzo dobrze znany monitor Flatron 795 FT (także w wersji Plus). Wrażenia, jakie wynieśliśmy z testów nowego modelu, pozwalają przypuszczać, że 700P jest bardzo do niego podobny pod względem technicznym. Modyfikacje ograniczyły się najprawdopodobniej do atrakcyjniejszej obudowy. Z oferty zniknęła też wersja pozbawiona koncentratora portów USB. Teraz po pięć złączy USB 1.1 mają wszystkie monitory 700P. Nie jest to ujmą dla koreańskiego koncernu, bo jak mówi przysłowie, zwycięskiej drużyny się nie zmienia. Kineskop zastosowany w poprzedniku był na tyle udany, że i po półtora roku zalicza się do absolutnej czołówki w swojej klasie. Różnica polega na tym, że wtedy inni musieli gonić LG, a teraz jest odwrotnie. Nie chodzi o jakość obrazu, lecz o wyposażenie. Flatron nie oferuje funkcji zwiększania jasności kineskopu. To się jednak wkrótce zmieni i może już w chwili, gdy czytasz te słowa, do sklepów trafiają nowe, "rozjaśnione" modele LG. Dla wielu osób zwiększanie jasności nie ma jednak większego znaczenia. Jeśli masz podobne nastawienie, to jakość obrazu 700P nie zawiedzie cię. Geometria i zbieżność barw są prawie idealne. Bardzo dobra jest również równomierność rozświetlania kineskopu. W stosunku do poprzednika LG zmniejszyło wymiary obudowy monitora, co dla wielu osób może być sprawą kluczową. Odświeżony Flatron serii profesjonalnej to wciąż jeden z najlepszych monitorów na rynku, który nie tylko gwarantuje świetną jakość obrazu, ale również kosztuje mniej niż bezpośrednia konkurencja. To co jednak zasługuje na szczególne słowa pochwały, to bardzo dobra ostrość - tekst i obrazy graficzne prezentowane są wyjątkowo wyraziście.

Rozdzielczość maksymalna: 1600x1200; 75 Hz

Pasmo wideo: 203 MHz

Wielkość plamki: 0,24 mm

Przekątna ekranu: 19"

iiyama Vision Master Pro 1413

Informacje: iiyama,http://www.iiyama.pl , tel. 0800449262

Cena: 799 zł

Monitory CRT
Ten 17-calowy monitor CRT z całkowicie płaskim kineskopem Diamondtron M2 jest dobrze wyposażony. Z ważnych funkcji brakuje mu jedynie regulacji zniekształceń geometrii w narożnikach, ma za to istotną opcję korekty zbieżności kolorów. Jest wyposażony w gniazdo VGA, nie ma jednak cenionego przez profesjonalistów złącza RGB. Oferuje funkcję zwiększania jasności obrazu, czyli dodatek poprawiający wyrazistość obrazu podczas odtwarzania materiału filmowego i w tym sprawdza się całkiem dobrze, jednak do pracy z tekstem lub grania nadaje się już znacznie gorzej.

Maksymalna rozdzielczość to 1280x1024 pikseli przy odświeżaniu 65 Hz. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to czcionki są rysowane przeciętnie wyraźnie. Co ciekawe, wada ta współistnieje z bardzo dobrą konwergencją i ponadprzeciętnie dobrą geometrią ekranu. Efektu pompowania nie ma, co dobrze świadczy o kineskopie i zastosowanej elektronice.

Menu ekranowe jest bardzo czytelne. Podzielono je na sekcje, dzięki czemu, aby dostać się do potrzebnej części, nie musisz się przedzierać przez gąszcz pozostałych funkcji. Ekran pokryto skuteczną warstwą antyodblaskową ARASC. Jak na model 17-calowy, monitor nie jest wielki i zmieści się nawet na biurku o przeciętnych rozmiarach. Dla wielu osób będzie to sporą zaletą. Kolory prezentowane są w sposób naturalny. Ich charakter przesunięty jest w stronę ciepłych odcieni co jednak nie wypływa na zachwianie równowagi barwowej.

Rozdzielczość maksymalna: 1280x1024; 65 Hz

Pasmo wideo: 110 MHz

Wielkość plamki: 0,25 mm

Przekątna ekranu: 17"

Samsung SyncMaster 757MBo

Samsung Electronics,http://www.samsung.pl , tel. (22) 6074400

Cena: 749 zł

Monitory CRT
MB w nazwie Samsunga to skrót od Magic Bright. Jest to firmowe rozwiązanie, polegające na zwiększaniu jasności kineskopu w celu polepszenia wrażeń podczas oglądania materiału filmowego i zdjęć. Samsung niezwykle je rozbudował, jednak nie zadbał o łatwość obsługi. Problematyczna jest konfiguracja za pośrednictwem przycisków na obudowie. Byłyby wystarczająco wygodne, gdyby chodziło o proste rozjaśnienie mocniejszym światłem całej powierzchni ekranu. Można podświetlić tylko wybrany obszar obrazu lub całą powierzchnię ekranu oraz regulować ostrość i poziom kolorów w obrębie wydzielonej przestrzeni. W specyfikacji monitora nie można przeoczyć szerokiego pasma wideo, które wynosi 250 MHz, z czym wiążą się bardzo dobre parametry odświeżania w stosunku do rozdzielczości.

Z opcji konfiguracyjnych brakuje właściwie tylko korekcji zbieżności barw. Geometrię można regulować w dość szerokim zakresie (górne i dolne narożniki), dzięki czemu pozostają tylko niewielkie zniekształcenia, możliwe do zaakceptowania przez większość użytkowników. Tak jak w innych nowych modelach Samsunga, powierzchnia kineskopu jest rozświetlana bardzo równomiernie. Ostrość nie ustępuje poziomem najlepszym konkurentom. Podsumowując - mamy do czynienia z udanym monitorem, wyposażonym w kilka autorskich, przydatnych funkcji oraz kineskop gwarantujący wysoką jakość obrazu.

Rozdzielczość maksymalna: 1920x1440; 60 Hz

Pasmo wideo: 250 MHz

Wielkość plamki: 0,20 mm

Przekątna ekranu: 17"