Monitory LCD

Jeśli w ciągu dnia spędzasz przed monitorem osiem lub więcej godzin, wiesz, że jasny, ostry i wyraźny obraz na ekranie monitora wart jest każdych pieniędzy. Typowe schorzenia, jak bóle głowy, zaczerwienione i podrażnione oczy czy też bóle mięśni karku, są spowodowane w większości wypadków przez tanie, migające i nieodpowiednio wyregulowane kineskopy monitorów.


Jeśli w ciągu dnia spędzasz przed monitorem osiem lub więcej godzin, wiesz, że jasny, ostry i wyraźny obraz na ekranie monitora wart jest każdych pieniędzy. Typowe schorzenia, jak bóle głowy, zaczerwienione i podrażnione oczy czy też bóle mięśni karku, są spowodowane w większości wypadków przez tanie, migające i nieodpowiednio wyregulowane kineskopy monitorów.

17-calowe monitory LCD

17-calowe monitory LCD

W praktyce alternatywą dla tradycyjnych monitorów są wyświetlacze LCD, podobne do tych od dawna spotykanych w komputerach przenośnych. Ich zasada działania (patrz ramka "Jak działa monitor LCD") wyklucza migotanie i zniekształcenia wyświetlanego obrazu, który dodatkowo charakteryzuje się bardzo wysoką ostrością i jasnością. Cechy te w połączeniu z rozmiarami i masą znacznie mniejszymi od tradycyjnych monitorów kineskopowych stanowią o stale rosnącej popularności wyświetlaczy.

Cena zależy od wielkości

Największą wadą monitorów ciekłokrystalicznych jest ich cena, wprost proporcjonalna do przekątnej ekranu. Monitor LCD o przekątnej ekranu 15 cali (ok. 38,1 cm) kosztuje około 4000 złotych, podczas gdy zaledwie trzy cale większy ekran spowoduje dwu- lub trzykrotne pomnożenie tej kwoty. W lukę tę idealnie wpasowują się wyświetlacze 17-calowe. Niewiele mniejsze od swych o cal większych kuzynów kosztują tylko trochę więcej od modeli z wyświetlaczem o przekątnej 15 cali. Dobrej klasy 17-calowy monitor LCD można dziś kupić za około 6000 - 8000 złotych. Jest to, co prawda, i tak o wiele więcej od ceny wysokiej klasy monitora kineskopowego o przekątnej 21 cali, ale mimo wszystko jest to dobry zakup.

DVI - jasne, że widać

W odróżnieniu od swych kineskopowych braci, monitory LCD są urządzeniami w pełni cyfrowymi. W tradycyjnych kartach graficznych utworzony przez układy graficzne cyfrowy sygnał był zamieniany na sygnał analogowy i w takiej postaci przesyłany do monitora. Tam następowało jego przekształcenie z powrotem do postaci cyfrowej. Taka podwójna konwersja okupiona była, oczywiście, widocznymi stratami jakości wyświetlanego obrazu, a dodatkowe układy elektroniczne wewnątrz monitora zwiększały jego cenę. Wyeliminowanie układów analogowych uprościło konstrukcję monitorów jak również pozwoliło na zmniejszenie kosztów wytwarzania.

Cyfrowe złącze DVI stało się nowym standardem przemysłowym i jest dziś powszechnie stosowane przez niemal wszystkich producentów. Także firma Apple wyposażyła pierwsze modele Power Macintoshy G4 w dodatkowe gniazdo DVI, obok standardowego VGA. Jednakże Apple nie byłby sobą, gdyby nie wprowadził własnego standardu. Wraz z komputerami Power Macintosh G4 drugiej generacji gniazdo DVI karty graficznej zastąpione zostało gniazdem ADC (Apple Display Connector - złącze monitorów Apple). Oprócz innego kształtu wtyczki jest to w zasadzie standardowe złącze DVI, rozbudowane o dodatkowe połączenia. Oprócz swej standardowej funkcji ADC zapewnia również zasilanie monitorom Apple'a, dzięki czemu użytkownik potrzebuje jednego przewodu na biurku mniej. Ponieważ funkcja ta działa wyłącznie z monitorami ADC, w celu przyłączenia do nowego Power Macintosha G4 monitora ze złączem DVI należy zakupić dodatkowy konwerter.

Wszystkie dodatkowe koszty jednakże opłacają się. Obraz na monitorze LCD jest zdecydowanie jaśniejszy, wyraźniejszy i bardziej ostry, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych monitorów kineskopowych. W monitorach LCD trudno też spotkać charakterystyczne regulatory wielu parametrów obrazu - szerokości, położenia, częstotliwości odświeżania.

Decyzja: wybieramy kartę graficzną

18-calowe monitory LCD

18-calowe monitory LCD

Obecnie produkowane i dostępne na rynku polskim komputery Power Macintosh G4 zaopatrzone są w jedną z dwóch kart graficznych - ATI Rage 128 Pro (G4/466 MHz) lub Nvidia Geoforce 2 MX (pozostałe modele). Obie karty wyposażone są w standardowe złącze VGA oraz ADC. Niestety, nie jest możliwe jednoczesne wykorzystanie tych złączy do wyświetlania obrazu na dwóch monitorach.

Jeśli zechcesz wymienić standardową kartę graficzną na nowszy lub szybszy model, warto nabyć kartę wyposażoną w złącze DVI. Jednakże uwaga! Jeśli posiadasz jeden z nowych monitorów Apple'a ze złączem ADC, to czekać cię może niemiła niespodzianka - w chwili obecnej nie jest możliwe przyłączenie monitora ADC do złącza DVI. Podobnie jak w opisywanym wcześniej przypadku pomocna okazałaby się specjalna zewnętrznie zasilana przejściówka - niestety, żaden ze znanych producentów nie oferuje takiego rozwiązania. Dodatkowo, oprócz zasilania monitora, złącze ADC przesyła jeszcze sygnał USB do wbudowanego w monitor koncentratora oraz sterowania niektórymi parametrami obrazu. Jeśli więc nie lubisz kłopotów, a od wydajności ważniejsza jest dla ciebie wygoda - pozostań przy standardowej karcie i monitorze Apple'a.