Monitory LCD

Gubisz się w gąszczu bogatej ofery rynkowej monitorów LCD? Nie masz co się martwić, powiemy Ci jak wybrać model odpowiedni do Twoich potrzeb, a dodatkowo wskażemy 10 liderów o przekątnych ekranu od 15" wzwyż.


Gubisz się w gąszczu bogatej ofery rynkowej monitorów LCD? Nie masz co się martwić, powiemy Ci jak wybrać model odpowiedni do Twoich potrzeb, a dodatkowo wskażemy 10 liderów o przekątnych ekranu od 15" wzwyż.

Modele 15-calowe

iiyama AX3835UT

Opisywany model, o tradycyjnie już dla iiyamy szalenie skomplikowanej nazwie, to najbardziej zaawansowana piętnastka tej firmy. Nieprzypadkowo zajęła pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. Zastosowany panel jedyny spośród kilkudziesięciu testowanych modeli wyświetlał obraz z jednakową jasnością na całej powierzchni ekranu. Na początku może nieco zniechęcić raczej przeciętna jasność ekranu. Po chwili, gdy już się przyzwyczaisz, okazuje się, że dzięki temu udało się zachować bardzo naturalne odwzorowanie barw. Nie są ani trochę przejaskrawione, co w wypadku panelu LCD jest sporym komplementem. Wygoda użytkowania zostanie doceniona jeszcze bardziej, gdy przyjdzie do ustawienia monitora na stanowisku roboczym. Można go przekręcać na wszystkie strony, łącznie z ustawieniem ekranu w pionie (Pivot). Opcji podłączenia do karty graficznej jest wiele i obejmują gniazda cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub. Dodatkowa zaleta to wbudowany 5-portowy koncentrator USB oraz wewnętrzny zasilacz.

Philips 150MT

Monitor Philipsa jedyny w przedstawionej grupie piętnastek LCD ma wbudowany tuner telewizyjny. Jego obudowa przypomina raczej nowoczesne telewizory niż monitory komputerowe. Dołączany pilot zdalnego sterowania jeszcze pogłębia to wrażenie. Jednak Philips znakomicie się sprawdzi jako towarzysz peceta, bo zainstalowano w nim matrycę wysokiej jakości. Kąty widzenia są szerokie, jasność bardzo duża, a ostrość i kontrast plasują ten monitor w czołówce stawki. Minus to brak złącza cyfrowego DVI.

EIZO FlexScan L375

Reprezentacyjna piętnastka EIZO mimo stosunkowo wysokiej ceny powinna podbić serca braci komputerowej. Wysoką cenę rekompensuje bowiem znakomitą jakością wykonania i ponadprzeciętnymi walorami wyświetlacza. Matryca należy do ekstraklasy w swej kategorii, a podwójne złącza cyfrowe pozwalają podłączyć monitor do dwóch pecetów wyposażonych w nowoczesne karty graficzne. W obudowie o niewielkich gabarytach zdołano również zmieścić zasilacz i 3-portowy koncentrator USB.

Samsung SyncMaster 152T

Monitor Samsunga to produkt dość oryginalny. Przede wszystkim zaskakuje nowoczesną i piękną stylistyką, która sprawia, że ustawiony na biurku przypomina obraz w srebrnych ramkach. Jest niezwykle cienki i dzięki sprytnemu mechanizmowi podstawki pozwala na wygodną regulację wysokości położenia. Zaskakująco wyśrubowane parametry użytkowe ma matryca. Oferuje obraz bardzo jasny i rekordowy wręcz współczynnik kontrastu.

Kąty widzenia i ostrość nie zawodzą, co razem składa się na monitor o doskonałej wydajności.

AG Neovo X-150

Holenderski producent w stylistyce poszedł jeszcze dalej niż projektanci Samsunga. Monitor nie może nie zwracać na siebie uwagi, bo cały panel wraz z otaczającymi go ramkami pokryty został specjalną powłoką szklaną z filtrami poprawiającymi kontrast i precyzję wyświetlacza. Wady tego rozwiązania to zmuszenie użytkownika do ciągłej dbałości o czystość szyby (widać na niej wszelkie odciski palców) oraz niekiedy dokuczliwe odbicia światła. Poza tym monitor ma wiele zalet, np. obraz dobrej jakości i podwójne złącza graficzne.

Modele 16-calowe i większe

EIZO FlexScan L685EX

Pierwszy model monitora LCD, który można z czystym sumieniem polecić osobom profesjonalnie pracującym z aplikacjami graficznymi. Ma same zalety: rozbudowany system kalibracji kolorów, panel LCD o doskonałych parametrach oraz przemyślanej, ergonomicznej budowie, wąskie ramki wokół ekranu, możliwość regulacji położenia we wszystkich płaszczyznach oraz rekordowo krótki czas reakcji matrycy. Nie dziwi wysoka cena i rekomendowanie tego modelu przez producenta do tak specjalistycznych zastosowań, jak praca z urządzeniami medycznymi. Uwagę przykuwają kolory - doskonale odwzorowane m.in. dzięki zaawansowanemu systemowi poprawiającemu przejścia tonalne i stopnie gradacji szarości. Podwójne złącza DVI w razie potrzeby pozwalają na skorzystanie z przejściówki i podłączenie do kart graficznych drogą analogową. Obsługę monitora, mimo zaawansowanych mechanizmów korekty obrazu, uproszczono do minimum i nie powinna sprawiać problemów nawet osobom będącym z techniką na bakier.

iiyama AS4637UT BK

Doskonały panel 18-calowy, nadający się zarówno do pracy w domu, jak i biurze. Matryca ma bardzo krótki czas reakcji, co sprawia, że podczas grania czy oglądania filmów nie obserwujemy denerwującego smużenia. Obudowę wyposażono w wąskie ramki wokół panelu, dzięki czemu z iiyamą złożymy zgrabny system wielomonitorowy. Ergonomia (duże możliwości regulacji położenia, czytelne menu) i możliwości połączeń (nawet złącza kompozytowe i S-Video) nie pozostawiają nic do życzenia.

LG Flatron L1800P

Jedna z najlepszych osiemnastek LCD na rynku, a jednocześnie jeden z liderów w kategorii opłacalności. Pod względem budowy monitor zbliżony do opisanej wyżej iiyamy. Także tu mamy duże możliwości regulacji ustawień ekranu (w tym Pivot, czyli tryb pracy w pionie) oraz podwójne złącza monitorowe. Jakość obrazu jest bardzo wysoka, czas reakcji krótki, a barwy naturalnie odwzorowane. Znakomity kontrast i ostrość pozwoliły modelowi zwyciężyć w mocno obsadzonym teście porównawczym w numerze 4/2002 PCWK. Wyposażenie uzupełnia koncentrator portów USB.