Monitory LCD


Możliwości podłączenia

Cechą, która całkowicie odróżnia LCD od CRT, jest możliwość połączenia z komputerem przez złącze cyfrowe. Wyświetlacz LCD może też korzystać tak jak zwyczajny monitor z analogowego gniazda VGA, ale takie połączenie może powodować szumy na ekranie. Wyświetlacze LCD najlepiej łączyć z komputerem przez port DVI, co wymaga komputera z kartą graficzną, dającą na wyjściu sygnał cyfrowy. Większość nowych kart najczęściej oferuje już po jednym porcie obu standardów: VGA i DVI, a modele high-endowe nawet dwa złącza DVI, co pozwala zestawić dwa wyświetlacze.

W przypadku wyświetlaczy istnieją dwa rodzaje portów DVI: DVI-i oraz DVI-D. Złącze typu DVI-I może przyjmować z karty graficznej sygnał analogowy, zaś monitory DVI-D muszą być łączone z portami DVI. Monitory applowskie z kolei są wyposażone w łącze ADC, w którym zintegrowano DVI i zasilanie.

Przez specjalny konwerter, który Apple sprzedaje za 800 zł + VAT, wyświetlacz można podłączyć do standardowego portu DVI karty graficznej.

W przeszłości największym problemem podczas pracy z wyświetlaczem LCD był ograniczony kąt widzenia obrazu: trzeba było siedzieć dokładnie na wprost ekranu, w przeciwnym razie kolory blakły aż do zupełnego zaniku obrazu. Dzisiejsze wyświetlacze spisują się o wiele lepiej, zazwyczaj kąt widzenia obrazu zawiera się w przedziale od 160 do 170 stopni, przy czym wierne kolory widzimy tylko w zakresie 90-120 stopni. Dobry panel charakteryzuje się odpowiednią jasnością - ta wartość określona w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) powinna wynosić 200 lub więcej - oraz możliwością pokazania szerokiego zakresu jasności. Tę cechę określa współczynnik kontrastu, który powinien wynosić co najmniej 300:1.

Im więcej, tym lepiej. Inne cechy, które odróżniają od siebie poszczególne modele wyświetlaczy, to ekran typu pivot, a więc obracany o 90 stopni oraz wbudowane porty USB i głośniki.

Pierwsza właściwość wydaje się najbardziej istotna dla projektantów stron webowych i operatorów DTP: obrót wyświetlacza z pozycji horyzontalnej do portretowej pozwala zobaczyć długą stronę WWW albo całą stronę A4.

Rozdzielacz USB jest bardzo przydatny, jeśli trzymasz komputer pod biurkiem, a chciałbyś podłączyć do niego dodatkowe urządzenia. W modelach z tego porównania huby USB spotyka się jednak rzadziej niż przed rokiem, a na wyświetlacz z hubem FireWire bądź USB 2.0 ciągle jeszcze trzeba poczekać.

Testy bez tajemnic

Monitory w przeciwieństwie do stacji roboczych czy kart graficznych są takimi elementami w całym torze powstawania obrazu, które trudno testować korzystając z metod naukowych. Ocena monitora to doświadczenie subiektywne, którego wynik zależy od odczuć osoby patrzącej na obraz. Istnieją jednak pomoce, które przydadzą się, kiedy będziesz chciał znaleźć monitor zbudowany akurat dla ciebie. Większość z nich to normalnie sprzedawane aplikacje, więc polecamy ich zakup, jeśli będziesz chciał samodzielnie sprawdzić monitor przed zakupem. Czasami programy testujące są dołączane do monitorów. My wybraliśmy aplikację DisplayMate for Windows Multimedia Edition, firmy DisplayMate (www.displaymate.com) w cenie 495 USD.

DisplayMate ME automatycznie generuje tablice testowe do dowolnego modelu monitora. Obsługuje rozdzielczość do 4096 x 4096 pikseli i różne proporcje boków obrazu: od 0,5 do 3,3, a więc także zwykły format 4:3 i panoramiczny 16:9. Jego biblioteka zawiera ponad 300 wzorów tablic i ich dodatkowe odmiany w liczbie 200. Tego samego programu używaliśmy w zestawieniu z Virtual PC Connectixa do testowania wyświetlaczy Apple'a.