Monitory LCD


Apple Cinema Display

Pojawienie się na rynku tego wyświetlacza w sierpniu 1999 roku było przełomowym momentem: graficy, którzy go zobaczyli, po raz pierwszy zaczęli się na serio zastanawiać nad przesiadką na LCD. Czas szybko leci i dziś 22-calowy Cinema Display wymagałby pewnych zabiegów odświeżających, aby znów stać się marzeniem każdego, kto go zobaczy.

Liczby są bezwzględne. Spadek cen paneli 18-calowych powoduje, że zakup dwóch dobrej klasy "osiemnastek" wychodzi taniej niż Cinema Display. Jeśli podłączymy obie nasze "osiemnastki" do komputera, uzyskamy łączną rozdzielczość 2560 x 1024 piksele, a więc - jeśli tylko nie przeszkadza nam pasek plastiku na środku obrazu - o niebo lepiej niż 1600 x 1024, oferowane przez panel Apple'a. Nasze porównanie pokazuje, że przegrywa on także w takich konkurencjach jak kontrast i jasność.

Platforma: Win, Mac

Cena: 12 063 zł + VAT

Producent: Apple,http://www.apple.com.pl

Kontakt: SAD, (22) 651 61 55

Apple Cinema Display HD

Skojarzenie z cyfrową telewizją formatu HDTV, jakie wywołuje nazwa tego monitora, nie jest przypadkowe: jego obraz jest tylko nieco wyższy niż w HDTV, gdzie rozdzielczość wynosi 1920 x 1080. Tu jednak skojarzenia się kończą; poza tym jest to normalny panel LCD, tyle że o przekątnej obrazu 23 cale. Jeśli porównamy go - podobnie jak Cinema Display - z zestawem dwóch mniejszych wyświetlaczy, to okaże się, że za tę samą ceną kupimy nie tylko dwie, ale może nawet trzy "osiemnastki". Obraz oczywiście będzie zauważalnie węższy niż na zestawie o łącznej rozdzielczości 2560 pikseli. Premiere wydaje się trochę ściśnięte, ale za to Final Cut Pro, jak można się spodziewać - prezentuje się doskonale.

Kolor jest doskonały, softwarowe sterowanie monitorem okazuje się sprawniejsze niż przyciski na obudowie u konkurentów. Do wad z kolei należy zaliczyć, tak samo jak w zwykłym Cinema Display - niską jasność jak na tę kategorię cenową. Użytkownicy Windows, aby go podłączyć, potrzebują specjalnej przejściówki.

Platforma: Win, Mac

Cena: 17 695 zł + VAT

Producent: Apple,http://www.apple.com.pl

Kontakt: SAD, (22) 651 61 55

Diamond XEN1810FS

XEN1810FS fajnie wygląda, ma wbudowany tuner TV, głośniki, analogowe wejścia wideo. Producent pomyślał nawet o pilocie. Tu jednak mówimy o sprzęcie profesjonalnym. A w tej kategorii Diamond mieści się tylko na półce z telewizorami.

To jedyny wyświetlacz w tym zestawieniu, który nie ma wejścia DVI. Pewnie się nie zmieściło, bo tak dużo miejsca zajęły wszystkie bajery. Odwzorowanie kolorów też nie jest najlepsze, a dostrojenie go zajęło najwięcej czasu. Ekran nie należy do największych, za to jak na monitory 18-calowe rozmiar plamki jest stosunkowo niewielki. Niestety, nie da się tego powiedzieć o obudowie, która jest wielka i ciężka.

Platforma: Win, Mac

Cena: 869 gbp + VAT

Producent: Diamond Technology

Kontakt: http://www.diamondtechnology.co.uk