Monitory LCD


LaCie Photon18blue

18-calowy Photon18blue, tak jak applowski Cinema Display, był w momencie premiery produktem przełomowym, ale od tego czasu zdążył się zestarzeć i wymagałby już pewnych zmian. Wprawdzie jego cena spadła, ale i tak kosztuje mniej więcej tyle co Sony X82 - model lepszy i wyposażony w głośniki.

Tak jak można spodziewać się po producencie, który dba o rynek graficzny, Photon18blue oferuje po właściwej kalibracji doskonałą zgodność kolorystyczną, choć do ciemnych kolorów można mieć pewne zastrzeżenia. Przydałby się spektrofotometr podobny do "niebieskiego oka", jakie LaCie opracowało dla swoich monitorów CRT, na szczęście w sukurs przychodzą tutaj inni producenci. Nie jest to może najjaśniejszy z testowanych paneli, ale ciemna, matowa obudowa w połączeniu z osłoną pomagają lepiej pokazać kolory na ekranie.

Platforma: Win, Mac

Cena: 6693 zł + VAT

Producent: LaCie,http://www.lacie.com

Kontakt: Cortland, (801) 800 014

NEC-Mitsubishi MultiSync LCD1920NX

Ten wyświetlacz wyjmowaliśmy z pudła z dużymi nadziejami. NEC-Mitsubishi dokonał niesamowitych rzeczy w dziedzinie monitorów CRT, a jego kineskop Diamondtron NF jest obecnie wykorzystywany przez wielu innych producentów. Jednak przynajmniej na razie w technologii LCD marka NEC-Mitsubishi nie robi takiego wrażenia. To co zobaczyliśmy, raczej nas rozczarowało.

Ten 19-calowy wyświetlacz sprawia wrażenie rozciągniętej "osiemnastki". Dodatkowy cal można wykorzystać do zwiększenia rozdzielczości (jak w przypadku iiyamy AU4831D) lub poprawy jakości koloru (ViewSonic VX900). Tymczasem LCD1920NX daje cal bezproduktywny. Panel może się pochwalić wysoką kontrastowością, ale reprodukcja kolorów nie zachwyca.

NEC-Mitsubishi może kosztować nawet trochę taniej niż wyświetlacz 18-calowy. Jednak w tym przypadku lepiej nie kierować się wyłącznie ceną.

Platforma: Win, Mac

Cena: 5849 zł + VAT

Producent: NEC-Mitsubishi,http://www.mitsubishi-monitors.com

Kontakt: NEC-Mitsubishi, tel. (12) 422 18 20

SGI F180

Po tym monitorze spodziewaliśmy się doskonałych rezultatów - w końcu reputacja, jaką cieszy się SGI w świecie graficznego high-endu, zobowiązuje. I jeszcze przed rokiem F180 ocenilibyśmy jako porządny wyświetlacz za przyzwoitą cenę. Dziś ma możliwości poniżej, a cenę powyżej przeciętnej.

Wystarczy rzut oka na tabelę z wynikami testów, aby zrozumieć nasz brak entuzjazmu: wejścia DVI-D i D-Sub, widzialność w obu płaszczyznach 160 stopni, jasność 200cd/m2, kontrast 300:1. Cóż, na kolana nie rzuca.

Użytkownicy komputerów z analogowym wyjściem grafiki mogą natknąć się na problem wynikający z nieprzemyślanej konstrukcji monitora. Wtyczka zasilania z zewnętrznego transformatora została umieszczona tak blisko analogowego wejścia sygnału, że może to powodować zakłócenia obrazu.

Platforma: Win, Mac

Cena: 1794 USD + VAT

Producent: SGI,http://www.sgi.com

Kontakt: ATM, tel. (22) 515 61 00