Monitory LCD


SGI F220

Ten wyświetlacz pokazany po raz pierwszy w kwietniu br. przyciągał wzrok zwiedzających na wszystkich targach i pokazach. Nasz zachwyt jednak szybko opadł, kiedy okazało się, że jest to ten sam panel, co w konsumenckim modelu FL295LM, produkowanym od marca 2001 roku przez LG, tyle że z ciemniejszą obudową i znaczkiem SGI z przodu.

Cinema Display Apple'a starzejąc się tracił na wartości. Niestety, F220 kosztuje tyle samo, co FL295LM w momencie premiery. W dodatku jest to cena olbrzymia, którą w porównaniu z konkurencją należy uznać za żart.

Chociaż kolory są świetne, to czasem trudno to docenić ze względu na ograniczony kąt widzialności. Poza tym F220 parametrami dokładnie przypomina 22-calowy wyświetlacz Apple'a. W sumie rozczarowanie.

Platforma: Win, Mac

Cena: 3599 USD + VAT

Producent: SGI,http://www.sgi.com

Kontakt: ATM, tel. (22) 515 61 00

Sharp LLT1820H

LLT1820H to interesująca mieszanka rzeczy dobrych i złych, czego, niestety, nie odzwierciedla cena. Wyświetlacz został wyposażony w wiele elementów, które ucieszą każdego grafika, ale wrażenie to psuje obraz przeciętnej jakości i przesadzona cena.

Ciekawe funkcje to podwójne złącze DVI - przydatna rzecz, jeśli ma się dwa nowoczesne komputery, oraz niewielka plastikowa obwódka wokół ekranu, może nie tak wąska jak w przypadku Eizo, ale zachęcająca do wykorzystania LLT1820H w duecie. Na plus należy też zapisać możliwość pracy w pozycji portretowej (chociaż nie dołączono odpowiedniego oprogramowania) i wbudowane wyjścia USB - niestety tylko dwa (większość monitorów z hubem USB oferuje cztery wyjścia). Cała reszta prezentuje poziom raczej przeciętny, a podstawa jest nie tylko brzydka, ale w dodatku skrzypi przy poruszaniu panelem.

Platforma: Win, Mac

Cena: 6999 zł + VAT

Producent: Sharp,http://www.sharp.pl

Kontakt: Sharp, (22) 545 81 00

Viewsonic VX900

VX900 to kolejna przerośnięta "osiemnastkaÓ: monitor 19-calowy, w którym dodatkowy cal to efekt powiększenia plamki barwnej, a nie rozdzielczości. Podobnie jak MultiSync LCD1920NX NEC-a jest tańszy niż wyświetlacze 18-calowe, a w przeciwieństwie do niego efekt straconego cala nie jest tak odczuwalny.

Sharp nie podniósł rozdzielczości, ale zrobił dobry użytek z większej obudowy: została ona ciekawie zaprojektowana i wbudowano w nią parę świetnych jak na monitor głośników. Następna zaleta to dołączony program do kalibracji kolorystycznej - Colorific, niestety, działający jedynie z systemami Windows i Mac OS 9. Przyciski z przodu obudowy są zbyt czułe i trudne w użyciu, a sama budowa menu mało przejrzysta. Jednak VX900 to świetny wybór, jeśli ogranicza cię stan portfela.

Platforma: Win

Cena: 5365 zł + VAT

Producent: Viewsonic,http://www.viewsonic.com

Kontakt: California Computer, tel. (0 22) 668 02 00