Monitory LCD


Sony Multiscan X82

Od chwili kiedy zobaczyliśmy ten monitor, porównywaliśmy do niego wszystkie inne. Nie tylko ze względu na wyjątkową jakość obrazu, ciekawy wygląd i wbudowane głośniki, ale także szereg wartościowych dodatków.

X82 pracuje w trybie obniżonego poboru energii, co - należy mieć nadzieję - przedłuży czas jego sprawnego działania. Wywołany tym spadek jasności dla większości użytkowników jest niezauważalny, można jednak to ustawienie wyłączyć. Z tyłu znajdziemy tylko jedno wejście DVI, ale za to dwa VGA i dwa wejścia audio. Ciekawą funkcją jest zoom - trzy różne wielkości powiększenia, które dają zadziwiającą jakość przy niskiej rozdzielczości, np. przy oglądaniu w trybie pełnoekranowym filmów wideo.

Platforma: Win, Mac

Cena: 3868 zł + VAT

Producent: Sony,http://www.sony.pl

Kontakt: ABC Data,http://www.abcdata.com.pl, tel. (22) 676 09 00

LCD: jak to działa

Zasadnicze elementy każdego wyświetlacza LCD to znajdujące się z tyłu źródło światła oraz warstwa ciekłych kryształów. Źródło światła podświetla ekran przez cały czas, kiedy jest on włączony. Ciekłe kryształy są umieszczone pomiędzy dwoma warstwami szkła polaryzującego, ustawionego tak, aby bieguny były do siebie prostopadłe. Światło rozchodzi się naturalnie we wszystkich kierunkach. Szkło polaryzacyjne ogranicza rozchodzenie się fali tylko do jednego kierunku. Filtry polaryzacyjne ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni powinny całkowicie zablokować falę świetlną. Ale ciekły kryształ w normalnym stanie odchyla falę o 90 stopni, tak że przechodzi ona przez drugą warstwę szkła. Jeśli jednak przez kryształ popłynie prąd, nie odchyli on wiązki światła, co spowoduje jej zatrzymanie.

Panele LCD składają się z pikseli. Każdy piksel tworzą trzy komórki, każda z osobnym filtrem: czerwonym, zielonym lub niebieskim. Dzięki temu każdy piksel może wyświetlić dowolną kombinację 256 odcieni czerwonego, zielonego i niebieskiego, co daje w sumie 16,8 mln kolorów o 24-bitowej głębi.