Monitory LCD

Czas na odgruzowanie biurka! Wyświetlacze ciekłokrystaliczne przestały być zarezerwowane dla agencji reklamowych z dużymi budżetami; zalety niewielkich płaskich monitorów odkrywają teraz także projektanci pracujący na potrzeby różnych mediów.


Czas na odgruzowanie biurka! Wyświetlacze ciekłokrystaliczne przestały być zarezerwowane dla agencji reklamowych z dużymi budżetami; zalety niewielkich płaskich monitorów odkrywają teraz także projektanci pracujący na potrzeby różnych mediów.

Momnitory LCD w zestawieniu

Momnitory LCD w zestawieniu

Artyści wszelkiej maści do niedawna patrzyli na wyświetlacze LCD z pogardą. Kiedy ich biurka uginały się od ciężaru 22-calowych monitorów, każdy myślał o solidniejszym biurku, a nie o zamianie ciężkiej landary na panel LCD. Wszyscy wiedzą przecież o wadach wyświetlacza. Niewielu przyjmuje do wiadomości, że lista zalet tego rozwiązania - nawet jeśli pominiemy rozmiary i masę - jest o wiele dłuższa niż wad.

Kineskop ma szerszy zakres barw niż LCD. Łatwiej i taniej można do niego dokupić spektrofotometr, pozwalający uzyskać idealne odwzorowanie kolorów. Jednak nowoczesne wyświetlacze LCD pozwalają uzyskać wierność koloru wystarczającą dla większości grafików i projektantów. Zaczynają się też pojawiać odpowiednie spektrofotometry w rozsądnych cenach, takie jak Spyder firmy Formac.

Pod względem geometrii obrazu żaden tradycyjny monitor nawet nie umywa się do LCD. Powierzchnia wyświetlacza jest doskonale płaska i nawet 15-calowy produkt firmy "Krzak" będzie w tej kategorii lepszy niż wiodący monitor z kineskopem typu Trinitron. Ostrzejsze są też piksele, choć osiągane rozdzielczości są niższe, a zakres ich regulacji o wiele mniejszy niż w monitorach kineskopowych: w przypadku LCD wybór innej rozdzielczości niż optymalna spowoduje rozmycia obrazu. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne dają jaśniejszy obraz, co można docenić zwłaszcza w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, ale równocześnie czernie i ciemne odcienie szarości nie są tak głębokie, jak w monitorach CRT. Wszyscy, którzy do komputera mają podłączone dwa monitory, stwierdzą, że LCD są wygodniejsze, bo plastikowa ramka obudowy wokół obrazu jest zazwyczaj węższa.

Wybór panelu LCD

Wyświetlacze LCD są droższe niż monitory kineskopowe o tych samych wymiarach obrazu, zwłaszcza w odniesieniu do wybieranych przez grafików modeli o większej przekątnej. Jednak ceny dużych LCD ciągle spadają. Najnowsze analizy pokazują, że statystycznie ceny wyświetlaczy wzrosły, ale odbyło się to głównie za sprawą popularnych modeli o przekątnej 15 cali. W tym segmencie faktycznie wzrósł popyt - do czego przyczyniły się promocje zestawów komputer plus LCD - co ostatecznie spowodowało wzrost cen. Zapotrzebowanie na wyświetlacze o dużych przekątnych utrzymuje się na niewielkim poziomie, więc ceny spadają wraz z lepszym opanowaniem technologii produkcji. Ten trend może się jednak odwrócić; można się spodziewać, że popyt na nie wzrośnie, gdyż technologia LCD będzie coraz częściej wykorzystywana w produkcji telewizorów. 18-calowe wyświetlacze kosztują obecnie mniej niż modele 17-calowe przed rokiem, ale to i tak oznacza sumę, za jaką można kupić dobry monitor o kineskopie 21- lub 22-calowym. Pamiętając o tym, postanowiliśmy przyjrzeć się wyświetlaczom LCD o przekątnej obrazu 18 cali i większym.

Panele 18-calowe mają zwykle rozdzielczość 1280 x 1024 piksele. Daje to proporcje 5:4 - obraz jest nieco wyższy niż przy standardowym rozmiarze 4:3, charakterystycznym także dla zwykłych telewizorów. Większe wyświetlacze oferują zróżnicowaną rozdzielczość (na przykład 1600 x 1200, 1920 x 1200 czy nawet 2048 x 1536) i proporcje (4:3 lub panoramiczne 16:9).