Monitory LCD

Modele kilku firm zajmują czołowe miejsca w naszym zestawieniu paneli LCD o rozmiarach ekranu powyżej 15 cali. To sytuacja nietypowa, ale wcale nie zaskakująca.

Modele kilku firm zajmują czołowe miejsca w naszym zestawieniu paneli LCD o rozmiarach ekranu powyżej 15 cali. To sytuacja nietypowa, ale wcale nie zaskakująca.

Monitory LCD
Wielu z was z pewnością zauważyło, że w ostatnich miesiącach monitory LCD Sony zaczęły zajmować w naszych rankingach bardzo dobre miejsca. Dotychczas, mimo wielu starań japońskiego producenta, obraz starszych paneli Sony oceniany był przez nas jako przeciętny. Seria X to pierwsza oznaka zmian w panelach ciekłokrystalicznych tej firmy. Wszystkie panele z X w nazwie oceniamy jako bardzo dobre. Są to monitory naprawdę estetyczne i doskonałe jakościowo. Podobnie z dwiema iiyamami, które zajmują odpowiednio wysokie miejsca w rankingu. To nie tylko monitory o świetnej jakości obrazu, ale także doskonale wyposażone (m.in. wejścia wideo, koncentratory USB).

Monitory LCD

Wyniki testów

Osoby chcące kupić monitor o stosunkowo nietypowej przekątnej ekranu 16 cali, nie muszą dłużej szukać. Jedyny przedstawiciel tego nurtu w pierwszej dziesiątce jest świetny pod każdym względem. Gorąco go polecamy. Nie należy się zrażać do niego z powodu dość wysokiej ceny. Warto zapłacić za niego żądaną kwotę, bo pomimo różnicy tylko 1 cala pomiędzy nim a modelami 15-calowymi, wielkość powierzchni roboczej wynikająca z innej rozdzielczości (w 15" jest to 1024x768, a w 16" 1280x1024) jest ogromnym plusem. Świetnym stosunkiem jakości do ceny może się poszczycić jednak Belinea 101910. To monitor o przekątnej ekranu 19 cali, który oferuje świetny jakościowo obraz za niewielkie (jak na rozmiary matrycy) pieniądze. Jedyną wadą jest tu stosunkowo niska rozdzielczość 1280x1024 piksele. Obecność w czołówce EIZO to już tradycja w naszych zestawieniach. Pierwsze miejsce nadal zajmuje doskonały 685EX. Najnowszy model 19-calowy L767 uplasował się na 8 miejscu. Jest to urządzenie znakomite, chociaż brakuje nam systemu emulacji barw znanego ze zwycięskiego monitora. Na szczęście pozostały znakomite parametry wyświetlacza i możliwość regulacji współczynnika gamma, który pozwala na precyzyjniejszą kalibrację charakterystyki obrazu.