Monitory - test uniwersalnych konstrukcji


Mocnym punktem tego monitora jest zastosowana matryca, która wykonana jest w technologii IPS. Podobnie jak większość monitorów wykorzystujących tą technologię Eizo cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia (178 stopni w pionie i poziomie). Ma też odpowiednią głębię i nic nie można mu zarzucić jeżeli chodzi o jakość generowanego obrazu. Monitor nie wymaga praktycznie kalibracji, bo jest fabrycznie świetnie ustawiony, co potwierdza bardzo niski współczynnik deltaE (5 pkt ) i zbliżona do ideału temperatura barwowa (6777 K). Takie wyniki osiągają niektóre monitory po wstępnej kalibracji.  W przypadku Eizo EV2336W wystarczy tylko nieco zredukować jasność,  aby móc na nim komfortowo pracować (140 cd/m2 uzyskać można po zmniejszeniu jasności do 47 pkt).

Wyposażenie monitora jest bardzo bogate, jeśli chodzi o gniazda i dodatkowe technologie. Do dyspozycji są trzy główne gniazda: VGA, DVI i Display Port. Zabrakło niestety HDMI, ale to nie problem bo można zastosować przejściówki z DVI czy gniazda Display Port.  Warto dodać, że Eizo EV2336W wyposażony został w stopkę umożliwiającą łatwe ustawienie kąta, wysokości ekranu, a także opcję obracania ekranu wokół osi (Pivot). Monitor wyposażony jest też w czujnik Auto EcoView, który  wykrywa zmiany oświetlenia w otoczeniu i automatycznie dostosowuje jasność ekranu. Producent przygotował też specjalny tryb pracy, który symuluje wygląd papieru.   Dodatkowo EcoView Sense 2 wykrywa, kiedy użytkownik odchodzi od biurka i automatycznie przełącza monitor w tryb oszczędzania energii. Działa on również w konfiguracjach wielomonitorowych, więc wszystkie monitory będą włączone po powrocie pracownika na stanowisko. To wszystko sprawia, że monitor ten okazuje się nie tylko wybitny jeżeli chodzi o jakość generowanego obrazu, ale również nowoczesną konstrukcją reagująca i dostosowującą parametry pracy do potrzeb użytkownika przy jednoczesnej redukcji  kosztów związanych z zużyciem energii.

S2340T 23-inch Touch Monitor

S2340T 23-inch Touch Monitor

Dell S2340T

Cena 2399 zł

To nowoczesny monitor wyposażony  w 10-punktowy ekran wielodotykowy, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Przekątna wynosząca 58,42 cm (23 cale) i dotykowy ekran sprawiają, że świetnie się nadaje do komputerów wyposażonych w najnowszy system Microsoftu Windows 8.

Najciekawsza w tym monitorze jest nietypowa konstrukcja podstawki, która  umożliwia szerokie dostosowanie położenia matrycy do własnych upodobań. Dzięki niej monitor można nachylić o 10 stopni do przodu, do tyłu lub złożyć do pozycji poziomej.  To świetne rozwiązanie bo ułatwia pracę z dotykową matrycą. Pochwalić należy również producenta za konstrukcję obudowy, która jest bardzo sztywna, stylowa i świetnie będzie pasować do nowoczesnego biura. Dell S2340T wyposażony jest w gniazdo  HDMI, które pozwala podłączyć monitor do laptopa czy komputera stacjonarnego, dodatkowo do dyspozycji są gniazda USB w tym USB 3.0. Brak gniazda DVI zrekompensowano interfejsem Display Port. Monitor ma bardzo bogate dodatkowe wyposażenie bo wbudowana kamera i mikrofon umożliwiają przeprowadzenie wideorozmów z partnerami biznesowymi bez konieczności uruchamiania komputera. Jest to możliwe dzięki wbudowanej w monitor karcie sieciowej.  Niestety błyszcząca powłoka ekranu sprawia, że trzeba dobrze zaplanować  miejsce w którym postawimy monitor, tak by na ekranie nie powstawały denerwujące refleksy świetlne czy odbicia.

Dell S2340T wykorzystuje nowoczesną matrycę IPS, o szerokich kątach widzenia (178 stopni w pionie i poziomie). Przekatna 23 cali nie robi dużego wrażenia, jednak dla mikrofilmy znajdującej się w domu jest to optymalny wybór jeżeli chodzi o stosunek wielkości do możliwości. Jakość wyświetlanego obrazu przy fabrycznych ustawieniach nie jest najlepsza, ale dzięki możliwości regulacji barw składowych da się to szybko naprawić. Warto też nieco zmniejszyć jasność bo jest zbyt wysoka.

Przy wyborze tego monitora, trzeba pamiętać, że to konstrukcja multimedialna a nie biznesowa, dlatego sprawdzi się raczej w domowej firmie, gdzie komputer do pracy wykorzystywany jest też do domowych celów.

aoc_d2757ph_front_view

aoc_d2757ph_front_view

AOC I2757FH

Cena 1199 zł

Duży 27 calowy ekran sprawia, że praca nawet z największymi arkuszami kalkulacyjnymi czy dokumentami jest komfortowa i przyjemna. Dodatkową zaletą jest matryca IPS o szerokich kątach widzenia i dobrej jakości obrazu. Bez problemów przy tym monitorze może siedzieć kilka osób i konsultować projekt i każda nich będzie widziała poprawnie wyświetlany obraz. Podstawka nie jest wyposażona w ruchome ramię i pozwala jedynie na niewielkie odchylanie monitora w pionie. Matryca osadzona jest w nowoczesnej obudowie, która pozbawiona jest niemal ramek, dlatego  monitor świetnie będzie pasował do salonu czy nowoczesnego domowego biura. Standardowe ustawienia matrycy są trochę zbyt agresywne. Jasność na poziomie 230 cd/m2 dobra jest do filmów, jednak do codziennej wielogodzinnej pracy warto zmniejszyć ją do wartości 140 cd/m2. Wystarczy w tym celu zmniejszyć ją do 39 pkt. Monitor wymaga tez kalibracji, bo temperatura barwowa 7361 K jest zbyt wysoka. W efekcie obraz jest chłodny i brak mu naturalnych ciepłych odcieni.  Potwierdza to współczynnik deltaE, który wynosi  prawie 16 pkt. Równomierność podświetlenia matrycy wynosi 93 % a to bardzo dobry wynik jak na tak duży ekran.  Warto też wspomnieć o wysokim kontraście 1014:1 i głębokiej czerni, która sprawia, że filmy są bardziej żywe, i "głębokie" niż w przypadku monitorów z ekranami TN.

Menu urządzenia jest całkowicie spolszczone i pozwala na dostosowanie trzech podstawowych barw składowych, temperatury barwowej, czy wybieranie różnych schematów ustawień: Standard, Tekst, Internet, Film, Gra, Sport.  Układ interfejsu programowego jest nieco inny od klasycznego, co może sprawić na początku trudności z wybieraniem i nawigowaniem po opcjach. Nawigujemy po nich za pomocą dotykowych przycisków, które umieszczone są z przodu obudowy.

AOC I2757FH wyposażony jest w dwa gniazda HDMI i jedno gniazdo VGA, dlatego idealnie będzie dogadywał się laptopami (podłączamy go za pomocą HDMI) i gorzej z komputerami stacjonarnymi bo pozbawiony jest interfejsu DVI (można zastosować przejściówkę z HDMI do DVI).

Philips

Philips

Philips 221S3UCB

Cena: 600 zł

Philips 221S3UCB jest  jednym z nielicznych monitorów USB - urządzenie pobiera prąd i przesyła obraz przez interfejs USB. Wyposażony jest w 21,5  calową matrycę TN o jasności 150 cd/m2 i kontraście 1000:1. Pracuje ona w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Monitor pozbawiony jest dodatkowych interfejsów, dlatego z tyłu obudowy nie znajdziemy żadnego z popularnych interfejsów do przesyłania sygnału wideo (HDMI, VGA), jest tylko jedno gniazdo USB i dodatkowe gniazdo zasilające!  Co istotne dodatkowe gniazdo zasilające potrzebne jest tylko w sytuacjach awaryjnych. Do monitora dodawany jest specjalny kabel USB z rozgałęzioną wtyczką. Jest to  istotne ponieważ w większości przypadków trzeba podłączyć ten monitor do dwóch gniazd USB. Z jednego będzie pobierał potrzebny prąd i przesyłał dane a z drugiego tylko prąd (wtyczka do której podłączony jest cienki przewód).

Obudowa wykonana jest z matowego plastyku, na którym nie są widoczne mikroryski czy kurz. To mocna i zwarta konstrukcja, która świetnie chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi.  Ramię pozwala na obracanie ekranu, odchylanie a także zmianę wysokości położenia matrycy. Całość osadzona jest na stabilnej podstawce, która doskonale stabilizuje monitor na biurku.

W testach jasność monitora przy ustawieniach fabrycznych wynosiła 145 cd/m2 a kontrast 811:1. Do pracy z pakietami biurowymi, Internetem takie parametry są wystarczające, bo jasność wyższa niż 160 cd/m2 dla większości z nas jest mecząca i przydaje się tylko gdy gramy lub oglądamy filmy. Kąty widzenia są dosyć wąskie. Plusem zastosowanej matrycy jest natomiast matowe wykończenie, które redukuje do minimum możliwość powstawiania niepożądanych refleksów świetlnych czy też odbić.

Philips 221S3UCB to nietypowy monitor i z pewnością nie można polecić go każdemu, jednak z sprawdzi się w miejscach gdzie wymagana jest kompaktowa i funkcjonalna konstrukcja do codziennej pracy za niewielkie pieniądze.