Monopoly na PC - najciekawsze produkcje

Gra planszowa Monopoly znana jest od kilkudziesięciu lat. Handel całymi miastami, wznoszenie budynków oraz pobieranie wysokich opłat od naszych rywali wciąga na długie godziny. Firmy działające w branży rozrywki elektronicznej nie mogły przejść obok takiego potencjału obojętnie.

Któż z nas nie zna gry planszowej Monopoly? Kupowanie ulic czy miast, budowanie nieruchomości i pobieranie wysokich opłat od przeciwników, wciąga na długie godziny. Oto przegląd najciekawszych gier typu Monopoly przeznaczonych na komputery osobiste.

Monopoly

Naszą podróż rozpoczniemy od klasyki. Już w 1987 roku Sega, z błogosławieństwem i licencją od Hasbro, zaprezentowała światu komputerowqą wersję Monopoly. Produkcja ta stworzona była nie tylko z myślą o komputerach stacjonarnych, ale również wielu konsolach. W późniejszym czasie tytuł pojawił się także na PlayStation.

Mechanika rozgrywki była wiernym odzwierciedleniem zasad znanych nam z wersji papierowej. Sześciu graczy w odpowiedniej kolejności rzucało kostką i przemierzało wirtualną planszę. Wszystkiemu towarzyszyły animacje oraz dźwięk w formacie MIDI.

Na kolejną odsłonę tego tytułu przyszło nam czekać do 1992 roku, kiedy to licencja Monopoly znalazła się w rękach programistów z Virgin Games. Na rynku ukazała się gra Monopoly Deluxe. Podobnie jak w przypadku poprzedniczki, także i tutaj mieliśmy do czynienia z klasycznymi zasadami rozgrywki. Pojawiły się jednak opcje, które umożliwiały graczom wprowadzenie małych zmian. Prostota grafiki nie przeszkadzała w świetnej zabawie.

Monopoly na PC - najciekawsze produkcje

Monopoly na komputery osobiste (1992)

W 2001 roku pojawiła się kolejna wersja, która dodała możliwość zmiany ustawienia kamery (m.in. planszę można było podziwiać niejako zza pleców pionka). Nie zrobiła ona jednak oszałamiającej kariery i nie zjednała sobie sympatii zbyt wielu fanów serii.

Rok 2002 to już Monopoly 3, które nie zyskało jednak uznania zarówno w oczach krytyków jak i graczy. Plusem była możliwość prowadzenia rozgrywki przez sieć lokalną lub też za pośrednictwem Internetu. W tym drugim przypadku konieczne jest używanie Gamespy.

Monopoly 2008

Najnowsza i zarazem najbardziej aktualna wersja planszowego Monopoly. Na sklepowe półki trafiła ona w październiku 2007 roku. Zakończono eksperymentowanie z kamerą i powrócono do zwykłego, dwuwymiarowego widoku planszy. Pionki oraz animacje niektórych zdarzeń zaprezentowane zostały jednak w 3D. Plusem jest to, że gra nie zatraciła magii oryginału.

Tryb wieloosobowy umożliwia zabawę czterem osobom jednocześnie. W przypadku jednego gracza istnieje możliwość stoczenia boju z przeciwnikiem komputerowym posiadającym dość dobrze rozwinięte SI. Nowa muzyka, animacje pionków, tryb sieciowy, a także duże możliwości w trybie dla jednego gracza były tym czego ten tytuł potrzebował. Dzięki temu, że zastosowano tu klasyczny widok planszy, Hasbro nie musiało martwić się o graczy, którzy poczuli się zniechęceni zbyt nowoczesnym wyglądem poprzednich odsłon.