Monoppix 1.0

System Linux plus platforma Mono = gotowe środowisko do tworzenia aplikacji uruchamiane z bootowalnej płyty CD.

System Linux plus platforma Mono = gotowe środowisko do tworzenia aplikacji uruchamiane z bootowalnej płyty CD.

Monoppix 1.0
Monoppix to specjalna wersja systemu Linux Knoppix, wyposażona w narzędzia programistyczne projektu Mono - sponsorowanej przez firmę Novell implementacji open source platformy .NET w systemie Linux.

Monoppix dostępny jest w postaci obrazu ISO do nagrania na płycie CD lub używania w emulatorze (autorzy projektu udostępniają na stronie internetowej tutoriale pokazujące, jak uruchamiać system Monoppix w programie Virtual PC). Po uruchomieniu komputera z płyty CD otrzymujemy gotowy do pracy system Knoppix z zainstalowaną platformą Mono w wersji 1.0.5, środowiskiem IDE MonoDevelop 0.5 i przykładami umożliwiającymi szybkie rozpoczęcie pracy.

W skład systemu wchodzi także prosty, napisany w C# serwer WWW o nazwie XSP, który umożliwia uruchamianie aplikacji i usług sieciowych ASP.NET, oraz baza MySQL 4.1.7. Całości dopełniają: dokumentacja platformy (Mono Documentation Library), instrukcje pokazujące krok po kroku, jak utworzyć prostą aplikację konsolową, posługując się jedynie edytorem KWrite i kompilatorem C#, oraz przykładowe aplikacje okienkowe korzystające z biblioteki GTK#. Tutoriale dostępne na stronie projektu Monoppix uzupełniają tę kolekcję o prezentacje WMV, pokazujące wykorzystanie kontrolek do budowy interfejsu użytkownika oraz pobieranie danych z serwera SQL.

Dużo przykładów dotyczy zwłaszcza tworzenia aplikacji ASP.NET. Strona powitalna serwera XSP, dostępnego pod numerem portu 8080, zawiera kilkadziesiąt działających przykładowych stron i usług sieciowych, a oddzielny dokument instruuje, jak je modyfikować do własnych potrzeb. Aby umożliwić wprowadzanie zmian i ułatwić edycję plików, serwer XSP w wydaniu Monoppix 1.0 uruchamiany jest z ram-dysku, a nie z płyty CD.

Monoppix ma w zamyśle twórców prezentować możliwości platformy Mono, a tym samym wprowadzać technologię .NET do świata linuksowego, ale dzięki wykorzystaniu jako podstawy systemu Knoppix jest to w efekcie także przenośne, podręczne środowisko programistyczne.

Informacjehttp://www.monoppix.com ,http://www.mono-project.com ,http://www.knoppix.net

Cena bezpłatny (open source, licencja GPL)