Montalvo: mamy sposób na Intela i jego procesory

Niewielka, nieznana dotychczas firma Montalvo Systems zadeklarowała, że stworzy procesor lepszy niż jakikolwiek istniejący układ Intela. Na razie Montalvo chce konkurować z gigantem budując układ o wyjątkowo niskim poborze mocy w stosunku do wydajności - a zatem przeznaczony do montowania w laptopach.

Jeszcze nie umilkła wrzawa dotycząca przewidywań, jakoby Nvidia chciała kupić AMD, a Intel miał zostać jedynym liczącym się graczem na rynku x86, a oto pojawia się kolejna ciekawostka: deklaracje Montalvo Systems.

O Montalvo wiadomo raczej niewiele, nie licząc nazwy, prezesa i lokalizacji firmy (Santa Clara, Dolina Krzemowa). Jednak redaktor portalu ArsTechnica, Jon Stokes, postanowił bliżej się jej przyjrzeć analizując przy okazji należące do Montalvo patenty.

Trochę Cell, trochę Eden...

W trakcie lektury Stokes wywnioskował, że nowy procesor Montalvo będzie przypominał układ Cell (patrz też "Cell wygrywa z GeForce 7800 GT"): w jego skład wchodzi duży rdzeń zajmujący się ogólnymi obliczeniami oraz kilka mniejszych jednostek przetwarzających o niższej mocy.

Ponadto w procesorze ma się znaleźć pamięć podręczna służąca jednocześnie w roli podlegającej kompresji pamięci wideo oraz bufora DMA. Ma ona funkcjonować bez konieczności budzenia głównego rdzenia.

Stokes podkreśla, że deklaracje Montalvo o lepszej wydajności w stosunku do pobieranej mocy są przedwczesne, a i sam Intel przygotowuje już podobny produkt. Może się więc okazać, że Montalvo udostępni swój procesor wtedy, gdy wszyscy zapomną już o Intel Centrino 2 - czyli za kilka lat.

Warto przeczytać: "Mysterious chip start-up to take on Intel in mobile space" (w języku angielskim)