Montaż Pro

Matrox RT2000 to z pewnością nowa gwiazda pośród kart do nieliniowego montażu wideo, co potwierdzają znakomite wyniki testów, zakres funkcji oraz dołączone oprogramowanie.

Matrox RT2000 to z pewnością nowa gwiazda pośród kart do nieliniowego montażu wideo, co potwierdzają znakomite wyniki testów, zakres funkcji oraz dołączone oprogramowanie.

System składa się z karty graficznej Matrox Millenium Flex3D Edition, karty przetwarzającej sygnały wideo oraz zewnętrznego modułu wejść/ wyjść. Sama karta wyposażona jest w gniazda FireWire do urządzeń pracujących w standardach DV, DVCAM, DVCPRO, natomiast moduł zewnętrzny obsługuje źródła analogowe, które przesyłają dane w formacie Composite i S-Video.

Matrox RT2000 wykorzystuje dwa sprzętowe kodeki. Pierwszy kodek DV umożliwia przeniesienie danych ze źródła bez utraty jakości, edycję i montaż w tym formacie, wreszcie eksport do urządzenia DV (nie ma rekompresji obrazu, konwersji formatów). Drugi kodek MPEG-2 pozwala przechwytywać obrazy ze źródeł analogowych, zapisywać je w formacie MPEG-2 I-frame (każda klatka kodowana oddzielnie), montować również w tym formacie, a na koniec zapisać w formacie MPEG-2 IBP, który jest stosowany w płytach DVD.

Możliwe są, oczywiście, inne kombinacje źródeł sygnałów i metod kompresji, ale obniża się wtedy jakość obrazu, co spowodowane jest koniecznością konwersji formatów i w konsekwencji utratą jakości (nakładają się uproszczenia obrazu stosowane w różnych technikach kompresji). Jest to jednak właściwość tych formatów, a nie cecha specyficzna systemu Matrox RT2000.

W modelu RT2000 najważniejszy jest natomiast mikser, który potrafi w czasie rzeczywistym renderować obrazy pochodzące z połączenia dwóch pełnowymiarowych strumieni wideo (25 Mbit/s każdy) oraz animacji tworzonych na bieżąco przez wspomnianą wcześniej kartę graficzną Matrox Millenium G400 Flex3D Edition. Co więcej, różne źródła obrazu nakładane są warstwowo i mogą wspólnie lub osobno być poddawane działaniu praktycznie dowolnych efektów, w szczególności efektów 3D. Dzięki temu możliwe jest budowanie przejść łączących dynamiczne obrazy z jednoczesnym nakładaniem w czasie rzeczywistym z pełną prędkością 50/60 półobrazów na sekundę.

W systemie Matrox RT2000 sprzętowo zrealizowano nie same efekty, a jedynie technologię ich nakładania i dlatego liczba tych efektów jest praktycznie nieograniczona (zależy od wydajności komputera). Wystarczy bowiem zbudować nowy, dynamiczny model przejścia i zrenderować go klatka po klatce z dwoma strumieniami wideo.

Wśród gotowych efektów dostępnych z RT2000, oprócz standardowych prostych operacji, możliwe są także przejścia z wykorzystaniem kanału alfa i przesuwanie obrazów z dokładnością do pojedynczego piksela lub większą. Do dyspozycji jest też biblioteka efektów typu zawijanie strony (obraz zmienia się także w spodniej części) oraz możliwość nakładania cieni i grafiki 3D z wygładzaniem krawędzi.

Matrox RT2000

Rodzaj: system montażu nieliniowego

Producent: Matrox, www.matrox.com

Informacje: WAMM s.c., tel. (41)3617221, www.wamm.pl

Cena: 6199 zł