Montować czy kupować?

Komputer stał się towarem powszechnie dostępnym. Poszukiwacze okazji z całą pewnością widzieli w supermarketach zestawy kosztujące 1400-1500 zł, czyli tyle, co prosty telewizor. Jednak prawdziwi koneserzy nie idą na łatwiznę i komputer budują własnoręcznie, od podstaw.

Komputer stał się towarem powszechnie dostępnym. Poszukiwacze okazji z całą pewnością widzieli w supermarketach zestawy kosztujące 1400-1500 zł, czyli tyle, co prosty telewizor. Jednak prawdziwi koneserzy nie idą na łatwiznę i komputer budują własnoręcznie, od podstaw.

Kupowanie gotowego komputera w wielu przypadkach jest najszybsze, najprostsze i najtańsze. Jeśli tylko gotowa konfiguracja spełnia oczekiwania, a jednocześnie nie trzeba przepłacać za zbędne funkcje, wówczas pozostaje ocenić wiarygodność sprzedawcy (trudno wyegzekwować gwarancję od firmy, która miesiąc po transakcji znika z rynku). Całą operację da się porównać do kupowania mebli kuchennych - gotowe mogą być ładne i funkcjonalne, ale do konkretnej kuchni nigdy nie pasują idealnie, zawsze trzeba się zgodzić na jakieś kompromisy. Tymczasem meble zrobione na zamówienie mogą spełniać najdrobniejsze zachcianki zamawiającego. Bardzo podobnie jest z komputerami. Gdy zdecydujesz się zbudować maszynę od podstaw, możesz wybierać w przebogatej ofercie dostępnych komponentów, układając taką konfigurację, która będzie Ci idealnie odpowiadała.

W tym miejscu pojawia się jednak pewne "ale". Gdy decydujesz się na gotowy komputer, wystarczą mniej więcej sprecyzowane oczekiwania co do jego możliwości. Kompetentny sprzedawca (jeśli będziesz mieć szczęście i trafisz na takiego) pomoże wybrać odpowiednią konfigurację. Jednak jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż komputera i dobór podzespołów, musisz zyskać dużo szerszą wiedzą.

Właśnie w tym powinien pomóc niniejszy artykuł. Mamy nadzieję, że będzie obszernym, czytelnym i jasnym kompendium wiedzy, która pozwoli wybrać najlepsze podzespoły do własnego komputera, odpowiednie do potrzeb i możliwości finansowych. Na kolejnych stronach prezentujemy zestawienia wszystkich głównych kategorii urządzeń, z których składa się gotowy komputer. Opis rozpoczynamy od zestawienia 10 najlepszych, naszym zdaniem, urządzeń w danej kategorii. Tabela zawiera najważniejsze parametry techniczne i oceny. Ich formuła przypomina znane z naszych łamów zestawienia TOP 10, jednak w wielu przypadkach podajemy dużo więcej danych. Po tabeli następuje opis urządzeń w niej wymienionych. Warto go przeczytać, gdyż o wartości danego urządzenia często decydują nie tylko dane techniczne, ale także drobne zalety lub niedogodności. W opisach zaś znaleźć można to, czego z tabeli wyczytać się nie da. Dodatkiem do tabeli i opisów jest krótki poradnik, który w bardzo skondensowanej formie przedstawia te elementy, na które należy zwracać uwagę w danym urządzeniu.

Wyposażony w całą tę wiedzę z dużo większą pewnością podejmiesz decyzję nawet w wypadku urządzenia, które nie znalazło się w naszym zestawieniu. Aby jeszcze bardziej ułatwić sprawę, w każdym poradniku umieściliśmy w ramce trzy najbardziej istotne zasady, o których nigdy nie należy zapominać.

Kilka wskazówek na dobry początek

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie składać komputer, maksymalnie wykorzystaj możliwości, jakie to daje. Na które zatem elementy zwracać szczególną uwagę?

Sprawą o podstawowym znaczeniu jest wybór odpowiedniej płyty głównej. Od jej jakości zależy wydajność, stabilność i możliwości rozbudowy komputera. Jeśli sytuacja do tego nie zmusza, na płycie głównej nie warto nadmiernie oszczędzać. Jeżeli lubisz eksperymenty, upewnij się, że płyta ma: szeroki zakres regulowania napięcia, możliwość zmiany taktowania FSB (magistrali systemowej) co 1 MHz, rozbudowany mechanizm kontroli parametrów pracy (temperatura, obroty wentylatora), odpowiednio bogate wyposażenie w złącza (koniecznie USB 2.0, warto pomyśleć o FireWire). Niektóre płyty główne wyposażone są w mechanizmy automatycznego przetaktowywania procesora w bezpiecznych granicach. Jeśli masz trochę więcej gotówki, to zdecydowanie polecamy płyty główne, do których można dołączyć panel wyprowadzający wszystkie najważniejsze złącza na płytę czołową komputera. Na takim panelu oprócz złączy często jest również wyświetlacz, pozwalający na bieżąco monitorować warunki pracy komputera.

Gotowe komputery rzadko kiedy oferują opisane powyżej możliwości, dużo częściej stosuje się w nich tanie płyty o ubogim zakresie funkcji.

Kwestią często niedocenianą, a mającą kluczowy wpływ na komfort pracy, jest wybór odpowiedniej obudowy. Powinna spełniać dwa, niestety sprzeczne ze sobą postulaty - maksymalnie wyciszać hałas pracujących podzespołów, a jednocześnie gwarantować im wszystkim odpowiednie chłodzenie. Takiego ideału na razie nikt nie skonstruował (dźwiękoszczelna obudowa nie pozwalałby na cyrkulację powietrza). Dobra obudowa powinna być dosyć masywna (dzięki czemu nie będzie wibrowała) i przestronna (pozwalająca na swobodny dostęp do wszystkich podzespołów). Zaoszczędzisz sobie wielu problemów, kupując obudowę, którą da się zmontować bez śrubokrętu (dzięki systemowi dźwigni i nakrętek). Jeśli zaś chodzi o chłodzenie, powinna mieć co najmniej dwa wentylatory, wyposażone w łożyska kulkowe. Wreszcie wbudowany w nią zasilacz powinien mieć moc co najmniej 300, a najlepiej 350 W.

Wspomnieliśmy już o chłodzeniu zamontowanym w obudowie, ale należy pamiętać, że najważniejszy jest wentylator procesora. Łatwo popełnić pomyłkę, kupując bardzo głośny albo cichy, ale niewystarczająco wydajny. W kilku ostatnich wydaniach PCWK przeprowadzaliśmy testy wentylatorów do procesorów Intela i AMD - ich wyniki pomogą podjąć decyzję.

Składających własny komputer czeka jeszcze jedna pułapka - tanie moduły pamięci, od nieznanych dostawców. Ich kupno pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych, jednak bardzo często za cenę niestabilnej lub powolnej pracy całego zestawu. Zdecydowanie rekomendujemy markowe moduły pamięci, które przeszły rygorystyczne testy. Jednak nawet one różnią się jakością, dlatego zawsze warto sprawdzić kilka egzemplarzy, próbując w BIOS-ie ustawić maksymalne parametry ich pracy.