Moonlight 1.0 wydany

Po ponad półtorarocznych pracach, w końcu użytkownicy Linuksa otrzymują stabilną wersję środowiska Moonlight, pozwalającego "na pingwinie" uruchamiać zawartość stworzoną na platformie Silverlight.

Moonlight to adaptacja środowiska Silverlight na Linuksa. Prace nad prototypem rozpoczęły się podczas konferencji MIX07, poświęconej standardom webowym. Microsoft tuż po wydaniu Silverlighta 1.0, rozpoczął współpracę z programistami Novella nad linuksową wersją alternatywy Flasha. Owocem współpracy został Moonlight, bazujący na języku Mono - wolnej implementacji .NET. Środowisko jest całkowicie wolne i podlega postanowieniom licencji GNU LGPLv2.

Pierwsza wersja wtyczki Moonlight współpracuje z Firefoksem 2 i 3 (na Linuksach 32- i 64-bitowych). Środowisko nie ma modułu uruchomieniowego, tę rolę pełni silnik JavaScript przeglądarki, który komunikuje się z Moonlightem poprzez specjalne API. Rozwiązanie to pozwoli znacznie szybciej uruchamiać aplikacje Silverlight z użyciem odpowiednio szybkiego enginu (np. TraceMonkeyem).

Rozszerzenie przeszło wszystkie próby zgodności wyznaczone przez Microsoft. Niestety Moonlight 1.0 zgodny jest w pełni tylko z Silverlightem 1.0. Pełne wsparcie dla Silverlighta 2.0 pojawi się dopiero wraz z... Moonlightem 2.0, nad którym już rozpoczęto prace. Twórcy poinformowali także, iż w przyszłości mają zamiar udostępnić wtyczkę dla innych platform unikowych, w tym BSD i Solarisa.