Morele.net: możesz sprawdzić, czy Twoje dane wyciekły

W grudniu 2018 roku z bazy sklepu internetowego Morele.net nastąpił wyciek danych. Od dziś możesz sprawdzić, czy twoje dane znalazły się w rękach przestępców!

Wyciek bazy danych Morele.net nastąpił w grudniu, zaś włamywacz - o pseudonimie xArm - domagał się płatności 15 bitcoinów (ok. 200 tys. złotych po ówczesnym kursie) w zamian za nieopublikowanie ich w sieci. Sklep rozesłał do klientów informację o incydencie, informując, że w wykradzionej bazie danych znalazły się takie elementy dotyczące użytkownika, jak: adres e-mail, imię i nazwisko, numer telefony oraz hasło do konta. Ilość rekordów to dokładnie 2 467 304. Morele nie zgodziły się zapłacić, dlatego do sieci trafiła cała baza z informacjami - jeśli zdarzyło Ci się kupić coś w sklepie przed grudniem 2018 roku, mogą być w niej Twoje dane!

Morele.net: możesz sprawdzić, czy Twoje dane wyciekły

Łatwo sprawdzić, czy są one narażone. Doskonale znana strona Have I been pwned? dodała Morele.net do swoich zasobów - choć jako datę wycieku podaje 10 października 2018. Dzięki temu można sprawdzić bezpieczeństwo swoich danych. należy w tym celu wejść na tą stronę i wpisać w okienku adres e-mail, podany przy składaniu zamówienia w Morele.net. Jeśli twoje dane zostały pozyskane - zostanie wyświetlona cała lista witryn, gdzie powinno się zmienić hasło.

Zobacz również:

  • LinkedIn zhakowane! 93% użytkowników zagrożonych
  • Smartband Mi Band 5 za niecałe 70 zł? To jedyna taka okazja
  • 900 zł od Banku Pekao - niestety, to tylko obietnica

Jeśli otrzymujesz jakieś dziwnie wyglądające e-maile lub sms-y od sklepu, uwaga - może być to działanie włamywacza, dlatego doradzamy zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza, gdy w treści "Morele" domagają się podania danych związanych z finansami, wzywają do dopłaty lub zapłaty.