Morfing i warping - zdeformuj rodzinę i znajomych!

Morfing (z ang. morphing) jest techniką przekształcania obrazu, która polega na płynnej zmianie jednego obrazu w drugi. Swego czasu efekt ten robił prawdziwą furorę, wystarczy wspomnieć teledysk Michaela Jacksona do piosenki Black and White czy też film Terminator 2: Dzień Sądu. Warping natomiast jest techniką zniekształcania obrazu, popularną zwłaszcza przy wykonywaniu karykatur w stylu "z nosa trąba". Wiele osób wie, że oprogramowanie pozwalające na uzyskanie takich efektów istnieje, jednak mało kto potrafi podać nazwy konkretnych narzędzi - dlatego też pokusiliśmy się o zrobienie małego przeglądu aplikacji służących do morfingu i warpingu...

Początkowo transformacja jednego obrazu w drugi zarezerwowana były dla potężnych stacji graficznych, do których dostęp mieli jedynie nieliczni wybrańcy dysponujący grubym portfelem. Szybko rosnąca moc obliczeniowa komputerów domowych sprowadziła ten efekt pod nasze strzechy. Jeszcze za czasów Amigi 500 pojawiły się aplikacje Morph Plus i Cinemorph, których wyniki działania były całkiem przyzwoite.

Morfing trafia pod strzechy

Z czasem morfing upowszechnił się i spowszedniał, ale wciąż za jego pomocą możemy w prosty sposób uzyskać ciekawe rezultaty. Z kolei efekt warpingu można wykorzystać nie tylko do deformacji fotek znajomych czy członków rodziny, ale i choćby do stworzenia animacji rosnącej trawy, czy też włosów na głowie. Zastosowania są bardzo szerokie i ograniczone tylko naszą inwencją. Morfing również znakomicie sprawia się przy karykaturach i obraz przejściowy pomiędzy twarzą nielubianej osoby, a zwierzęciem budzącym odrazę lub śmiech jest motywem wielce popularnym. Znacznie bardziej ambitniejszym zadaniem wydaje się być wykorzystanie morfingu do stworzenia animacji ilustrującej przemianę obiektu pod wpływem czwartego wymiaru, na przykład za pomocą transformacji zdjęć twarzy w różnych fazach wieku (dziecko - nastolatek - dorosły człowiek - starzec).

Jeśli posiadamy swoje zdjęcia z różnych przedziałów czasowych możemy stworzyć swoisty pokaz, który przedstawi, jak zmienialiśmy się w trakcie mijających lat. Połączenie twarzy małoletniego syna z twarzą ojca, może dać nam odpowiedź jak potomek może wyglądać w wieku młodzieńczym. Dwoje parterów może połączyć swoje twarze aby sprawdzić, jaki efekt dałoby zderzenie ich genotypów. Taka zabawa zresztą jest bardzo popularna wśród miłośników tzw. celebrities, czyli sławnych osób świata rozrywki, którzy sprawdzają, jak wyglądałaby latorośl znanych aktorów.

Wiele specjalistycznych programów do grafiki wyposażonych jest w opcję morfingu, jednak postanowiliśmy przedstawić osiem programów, których morfing i warping jest jedynym zastosowaniem. Są one niewielkie, tanie, a także proste w obsłudze i w odróżnieniu od kombajnów graficznych nie jesteśmy zmuszeni do przekopywania się przez dziesiątki menu by dotrzeć do potrzebnej nam opcji.

Zaczynamy...

Zaczynamy...

Oczywiście, tych ośmiu zawodników to nie wszystkie aplikacje wyspecjalizowane w morfingu, które są dostępne na rynku. Z programów tej klasy można jeszcze wymienić choćby Sqirlz Morph, Easy Morph, Morphology 101, Morpher, Gryphon Morph, Photomorph 2, Morph Studio, czy Video Craft (niestety, nie sposób opisać wszystkich). Wszystkie z przedstawionych poniżej programów bezproblemowo działały pod kontrolą Windows Vista SP1 w wersji 32-bitowej.