Morph - Nokia popuszcza wodze fantazji. Panie będą zachwycone

Nokia zaprezentowała fascynujące urządzenia z serii Morph. Mają one stanowić przyszłość mobilności: będą giętkie, przezroczyste i same zadbają o oczyszczanie się.

Morph to wspólny projekt Centrum badawczego Nokii (NRC) oraz uniwersytetu Cambridge. W jego ramach opracowywane są nowe technologie konstrukcji urządzeń przenośnych.

Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, telefony przestają być klasycznymi prostopadłościanami, a stają się płaskimi klawiaturami lub pierścieniami - gustownymi, przezroczystymi, giętkimi. Same też dbają o utrzymanie własnych powierzchni w czystości.

Jak twierdzą przedstawiciele korporacji, niektóre elementy Morph mogą pojawić się w telefonach w przeciągu nadchodzących 7 lat. Ze względu na wysokie koszty produkcji, początkowo zawitają one do urządzeń z najwyższej półki.

Tym, którzy nie chcą czekać, pozostaje eksperymentowanie z klasycznymi telefonami: usuwanie blokad SIM-lock, omijanie zabezpieczeń producenta czy kopiowanie ukrytych danych (więcej na ten temat - patrz: "Nokia bez tajemnic")...

Poniżej przedstawiamy kilka urządzeń z serii Morph

Telefon przyszłości to raczej odtwarzacz multimedialny z wielkim dotykowym ekranem niż gruby klocek. Gdzie w takim cacku umieścić baterię? Tej informacji zabrakło - niewykluczone, że cały panel będzie wytwarzał prąd wykorzystując energię słoneczną:

Morph - Nokia popuszcza wodze fantazji. Panie będą zachwycone

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ekran przeistoczył się w wielką klawiaturę. Kto jednak próbował pisać na trzymanej w dłoni kartce, wie, że taka klawiatura niekoniecznie musi być strzałem w dziesiątkę... Ale wygląda imponująco:

Morph - Nokia popuszcza wodze fantazji. Panie będą zachwycone

Morph w trybie telefonu. Ekran się złożył pozwalając na pewny uchwyt. W grubym białym krążku znajduje się wbudowany aparat fotograficzny oraz - prawdopodobnie - antena:

Morph - Nokia popuszcza wodze fantazji. Panie będą zachwycone

Naukowcy z Nokii i UC najwyraźniej doszli do wniosku, że lepiej już przypalać mikrofalami komórki ręki niż jądra, oczy lub mózg. Jeden z pomysłów to telefon w postaci gustownej bransoletki. Pozostaje pytanie, jak wielu mężczyzn zechce chodzić z taką biżuterią na przegubie...:

Morph - Nokia popuszcza wodze fantazji. Panie będą zachwycone

A oto prezentacja urządzeń na filmie - warto zobaczyć!

Aktualizacja: 26 lutego 2008 19:51

Tekst został uaktualniony o film prezentujący możliwości Morph. Fragment od 5:20 min. polecamy wszystkim paniom :)