Morpheus 4.5.0: P2P nowej generacji!

Czy można w jakikolwiek sposób usprawnić wyszukiwanie i pobieranie plików w sieciach P2P? Okazuje się że tak, a przykładem tego może być chociażby najnowsza wersja aplikacji Morpheus autorstwa firmy StreamCast Networks. Wersja 4.5.0 ma działać o wiele szybciej i wydajniej, a to dzięki zastosowaniu rewolucyjnej technologii o nazwie NEOnet. Jak zapewnia Michael Weiss, szef StreamCast Networks, uzbrojeni w Morpheusa 4.5.0 znajdziemy przysłowiową 'igłę w stogu siana'.

Morpheus 4.5.0: P2P nowej generacji!
W technologiach sieci bezpośredniej wymiany plików od czasów pierwszych aplikacji i serwisów zaszły potężne zmiany. Pierwotnie, system opierał się na scentralizowanej strukturze z potężnym serwerem, przez który przechodziły wszystkie zapytania od użytkowników, a ich administrator mógł widzieć, jakiego typu pliki są przesyłane za pomocą konkretnej sieci (taka sytuacja miała miejsce w Napsterze).

W kolejnej generacji sieci P2P postawiono na decentralizację struktury i możliwość bezpośredniego łączenia się ze sobą komputerów użytkowników, bez pośrednictwa centralnego serwera. Przykładem takich aplikacji może być chociażby KaZaA (sieć FastTrack) oraz Gnutella. Szybko jednak okazało się, iż pod wpływem milionów zapytań od użytkowników, które trafiały na każdy komputer w danej sieci, tworzyły się zatory. Z czasem programiści zaimplementowali do programów metody bardziej efektywnego wyszukiwania, nadal jednak wyniki ograniczały się jedynie do pewnej grupy użytkowników.

Trzecia generacja sieci P2P

Morpheus ma szansę rozpowszechnić sieci P2P trzeciej generacji, wraz z aplikacją eDonkey, która korzysta z podobnej do NEOnet technologii. Opiera się ona na mechanizmie DHT (distributed hash tables), który przyczynia się do zwiększenia szybkości pobierania plików z sieci oraz bardziej rozbudowanych a zarazem precyzyjnych wyników wyszukiwania. Mechanizm DHT polega na rejestrowaniu lokalizacji wszystkich plików oraz dystrybuowaniu tej informacji w obrębie całej sieci. Wraz z pojawianiem się kolejnych plików w sieci, informacje zawarte w DHT są automatycznie aktualizowane.

Morpheus 4.5.0: P2P nowej generacji!

Główne okno programu Morpheus 4.5.0

Michael Weiss, szef firmy StreamCast Networks twierdzi, iż stosowana do tej pory technologia bezpośredniej wymiany plików nie jest wystarczająco efektywna, stąd potrzeba spopularyzowania bardziej skutecznej i kompleksowej technologii, która zrewolucjonizuje funkcjonowanie sieci P2P. NEOnet jest dziełem dwóch absolwentów Harvardu - Bena Wilkina oraz Francisa Cricka (ten drugi jest wnukiem Francisa Cricka, pioniera w dziedzinie badań nad DNA, laureata nagrody Nobla). Wilkin rozpoczął projekt kilka lat temu - jak sam mówi, sprowokowały go do tego niezadowalające wyniki wyszukiwania w programie Gnutella. Crick dołączył do niego w późniejszym okresie.

Jak tłumaczy Ben Wilkey, NEOnet pozwala na natychmiastowe przeszukiwanie zawartości całej sieci P2P, co określane jest terminem "horizonless search". Obecne rozwiązania przeszukują jedynie niewielki klaster komputerów w danej sieci, powodując konieczność wielostopniowego i długiego wyszukiwania. NEOnet od razu 'widzi' całą sieć, zapewniając ponadto możliwość komunikacji i wymiany danych z użytkownikami najpopularniejszych sieci i aplikacji P2P: Kazaa, iMesh, Grokster, eDonkey, Overnet, Gnutella, LimeWire, Bearshare oraz XoloX.

Kompleksowe centrum wymiany danych

Nowa wersja Morpheusa posiada znamiona kompleksowego narzędzia do udostępniania oraz pobierania danych w sieci P2P. W programie zastosowano moduł detekcji zapory systemu Windows - dlatego nawet posiadacze zaktualizowanych o dodatek Service Pack 2 systemów Windows XP będą mogli swobodnie z niego korzystać. Poprawiono też szybkość pobierania plików oraz integrację aplikacji z oprogramowaniem antywirusowym. Dodatkowo, Morpheus 4.5.0 posiada własne mechanizmy, umożliwiające zabezpieczenie użytkownika przez tzw. spoofingiem. Do dyspozycji jest również File-Shredder, narzędzie do ostatecznego usuwania niepotrzebnych plików z dysku, wbudowany odtwarzacz multimedialny oraz dostęp do publicznych i prywatnych sieci serwerów Proxy.

Program udostępniany jest w dwóch wersjach: bezpłatnej, która instaluje w systemie oprogramowanie reklamowe (licencja ad-ware) oraz płatnej, pozbawionej jakichkolwiek dodatków, za którą należy zapłacić 19,95 USD. Darmową wersję Morpeus 4.5.0 można już pobrać z naszego serwisu.

Więcej informacji: Morpheus