Morpheus 4: jeden program, wiele sieci

Firma StreamCast udostępniła najnowszą, testową wersję programu Morpheus. Nowa wersja klienta P2P zawiera niezwykle ważną innowację: program obsługuje większość popularnych sieci P2P - m.in. FastTrack (w oparciu o nią działa np. KaZaA) oraz eDonkey. Aplikacje o podobnej funkcjonalności pojawiły się już jakiś czas temu, jednak StreamCast jest pierwszym dużym graczem na rynku P2P, który zdecydował się na taki krok.

Morpheus 4: jeden program, wiele sieci
Zaprezentowanie nowego Morpheusa zdaje się potwierdzać tezę, że sieci P2P przetrwały ofensywę prawną stowarzyszenia RIAA i zaczynają się odbijać od dna - jak wynika z najnowszych danych firmy NPD, liczba użytkowników sieci P2P w ostatnich miesiącach znów zaczęła rosnąć.

Przypomnijmy: sieci P2P stały się celem ataków prawnych RIAA w roku 2002, kiedy to stowarzyszenie wytoczyło procesy kilku największym firmom zajmującym się P2P (oskarżono je o piractwo). Wszystkie pozwy jednak oddalono - sądy orzekały, że operator sieci nie może być sądzony za to, że jej użytkownicy nielegalnie kopiują muzykę czy filmy. Wtedy też RIAA postanowiło zmienić cel swoich działań - stowarzyszenie zaczęło pozywać indywidualnych użytkowników sieci P2P. Wydaje się jednak, że ostatnio osłabł impet tych działań (więcej informacji na ten temat:http://www.pcworld.pl/news/62887.html )

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów

Co nowego w Morpheusie

Morpheus 4: jeden program, wiele sieci

Morpheus 4.0 beta

W praktyce nowa funkcjonalność Morpheusa sprowadza się do tego, że po wpisaniu zapytania (np. nazwy szukanego pliku), program sprawdza w poszukiwaniu owego pliku zasoby sieci KaZaA, iMesh, eDonkey, Overnet, Grokster, Gnutella, LimeWire oraz G2 (program przeszukuje więc zarówno sieci oparte na technologii FastTrack, jak i eDonkey). Przedstawiciele StreamCast podkreślają, że to właśnie ta wieloplatformowość jest największą zaletą nowego Morpheusa. Program ma także zintegrowaną przeglądarkę internetową oraz odtwarzacz plików multimedialnych.

Warto przypomnieć, że Morpheus był swego czasu jednym z liderów P2P - silna pozycja programu utrzymywała się do chwili, kiedy to StreamCast stracił prawo do korzystania z technologii FastTrack (w wyniku sporów związanych z licencjami). Morpheus musiał "przesiąść" się na inne rozwiązanie - wtedy zaczął też gwałtownie tracić popularność. Program był jednak cały czas rozwijany, wprowadzano również nowe, płatne usługi (m.in. chat głosowy).

Czyżby więc wprowadzenie nowych funkcjonalności w najnowszej wersji Morpheusa oznaczało kontratak StreamCast i chęć odebrania części użytkowników KaZaA (ta sieć jest w tej chwili niekwestionowanym liderem tego sektora rynku)? Nawet jeżeli plany StreamCast nie są aż tak ambitne, to i tak wydaje się, że wielu użytkowników może skusić się na nowe opcje Morpheusa 4. I tu nasuwa się pytanie, jak na taki krok zareagują przedstawiciele Sharman Networks (operatora sieci KaZaA) - firma ta jest bowiem znana z tego, że dość ostro reaguje na wszelkie próby jej "podgryzania" (wystarczy choćby wspomnieć zamknięcie z jej inicjatywy wielu serwisów, dystrybuujących nieautoryzowaną wersję klienta KaZaA - KaZaA Lite).

Więcej informacji na temat najnowszej wersji Morpheusa oraz plik do pobrania znaleźć można tutaj:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2621/Morpheus.4.0.Beta.html