Morpheus promował piractwo

Firma StreamCast Networks oraz opracowany przez nią program P2P Morpheus zachęcały internautów do łamania prawa - orzekł amerykański sędzia, prowadzący sprawę przeciwko StreamCast Networks. To kolejne zwycięstwo koncernów muzycznych i fonograficznych w prowadzonej przez nie od kilku lat wojnie z sieciami P2P.

Sędzia Stephen V. Wilson napisał w uzasadnieniu wyroku, iż firma StreamCast, producent i dystrybutor programu Morpheus, "nie może zaprzeczyć, iż miała świadomość, że użytkownicy jej programu nielegalnie dystrybuują w Internecie materiały chronione prawem autorskim".

Werdykt ten kończy proces wytoczony trzem najpoważniejszym graczom na rynku P2P - firmom StreamCast Networks, Sharman Networks (Kazaa) oraz Grokster w 2001 r. przez organizacje reprezentujące koncerny filmowe i muzyczne. Po przegranej w pierwszej instancji operatorzy sieci Kazaa i Grokster złożyli broń i zgodzili się na zawarcie porozumienia z oskarżycielami. Przedstawiciele StreamCast postanowili walczyć dalej - niestety, walkę tę właśnie przegrali.

Warto przypomnieć, że kilka tygodniu temu firma Sharman Networks ujawniła, że zawarcie porozumienia pozasądowego z organizacją RIAA kosztowało ją 100 mln USD (środki te zostaną przeznaczone na pokrycie strat wydawców muzyki, poniesionych przez nich w wyniku nielegalnych działań użytkowników programu Kazaa)/.