Morpheus się broni

Prawnicy firmy StreamCast Networks, operatora popularnego serwisu P2P Morpheus, złożyli w sądzie federalnym w Los Angeles wniosek o wydanie opinii prawnej, dotyczącej legalności działania Morpheusa. Jeśli sąd uzna, że serwis działa zgodnie z prawem, może to skutecznie ochronić firmę przed atakami prawnymi ze strony koncernów muzycznych.

Przedstawiciele StreamCast Networks chcą uzyskać dokument, który mówiłby, że firma nie łamie prawa produkując i rozpowszechniając program Morpheus oraz, że producent oprogramowania nie może być karany za niewłaściwe korzystanie z niego przez użytkowników.

StreamCast Networks nie jest jedyną firmą, oskarżaną przez koncerny muzyczne (czyli de facto przez reprezentujące je stowarzyszenie RIAA) o piractwo fonograficzne - inną jest np. popularny serwis KaZaA. Jak do tej pory jednak nikomu nie udało się uzyskać podobnego oświadczenia. Prawnicy spodziewają się, że pozytywne rozpatrzenie sprawy przez kalifornijskie sąd może stworzyć precedens, niezmiernie przydatny dla walczących w sądzie serwisów P2P.


Zobacz również