Mortal Kombat 3

Mortal Kombat 3 ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Ja osobiście z zaciekawieniem zabrałem się do grania. Budżet produkcji Mortal Kombat 3 sięgał niebotycznej sumy 80 milionów dolarów. Chciałem sprawdzić, co za takie pieniądze można wyprodukować. Szczerze mówiąc, to zastanawiam się nad tym do tej pory.

Mortal Kombat 3 ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Ja osobiście z zaciekawieniem zabrałem się do grania. Budżet produkcji 3 sięgał niebotycznej sumy 80 milionów dolarów. Chciałem sprawdzić, co za takie pieniądze można wyprodukować. Szczerze mówiąc, to zastanawiam się nad tym do tej pory.

Jedni uważają, że to jedna z najciekawszych gier, drudzy, że tandeta. Prawda chyba leży pośrodku. Duża liczba różnych wojowników, rozmaitość scenerii i ciosów przemawiają na jej korzyść. Natomiast archaiczna już dziś dwuwymiarowa grafika (bez porównania uboższa od zastosowanej w takich produkcjach jak np. Virtua Fighter) i schematyczność gry przyćmiewają jej obraz. Na pewno udało się programistom wytworzyć sugestywną, mroczną atmosferę. W turnieju, którego stawką są losy ziemi biorą udział wojownicy z naszego świata i z innego wymiaru. Postacie są po części filmowane a po części rysowane. Sprawia to, że ich ruchy i kształt są w miarę naturalne (o ile naturalnie może wyglądać czteroręki potwór lub robot - ninja). Sukces w walce w dużej mierze zależy od opanowania ciosów specjalnych. Mimo, że w podręczniku mamy opisane, jak je wykonywać, to w praktyce jest to o wiele trudniejsze.

Akcja gry toczy się dość szybko (czasami zbyt szybko), więc nie zawsze zdążymy wykonać zaplanowany ruch. Mortal Kombat 3 nie jest wbrew pozorom grą łatwą. Nawet na niskim poziomie pokonanie wszystkich przeciwników jest dość trudne. Jest to o tyle plus, że gra przez długi czas pozostaje "niezbadana", lecz z drugiej strony łatwo jest się zniechęcić, jeśli raz po raz jesteśmy zjadani, podpalani lub obdzierani ze skóry. Po walce zawsze następuje krótki finał, w którym zwycięzca, w przeważnie spektakularny sposób, rozprawia się z pokonanym.

Autorzy gry starali się, aby grafika była jak najrealniejsza. Podczas walki strumieniami leje się krew, co u niektórych wywołuje uśmiech na twarzy a u innych mdłości. Brutalność gry sprawia, że na Zachodzie jest ona dozwolona dla dzieci od lat 15, oczywiście jak większość tego typu zakazów jest on nagminnie łamany.

Mortal Kombat 3 to odpowiednik wielkich holywoodzkich produkcji filmowych - duże pieniądze, atrakcyjne opakowanie, dynamiczna choć niezbyt mądra fabuła i chyba wszystko. Dla tych, którzy lubią mocne i niezbyt głębokie przeżycia MK 3 to idealna gra, dla reszty, cóż jest tyle innych propozycji.