Moskwa najdroższa

Moskwa jest najdroższym miastem na świecie pod względem kosztów życia.

W tegorocznej edycji badania kosztów życia przeprowadzonego przez Mercer Human Resource Consulting na drugie miejsce awansował Londyn. W pierwszej piątce najdroższych miast znalazły się też Seul, Tokio i Hong Kong.

Najtańszym miastem jest stolica Paragwaju, Asuncion. W badaniu wzięto pod uwagę koszty 200 elementów codziennego życia, takich jak mieszkanie, ubranie, jedzenie, transport, rozrywki w 143 miastach na całym świecie. Warszawa nie została uwzględniona w rankingu.

W pierwszej pięćdziesiątce rankingu znalazło się aż 30 miast europejskich, 5 afrykańskich, 8 azjatyckich i tylko 2 amerykańskie (głównie z powodu słabego dolara).

Wynajęcie luksusowego trzypokojowego nie umeblowanego mieszkania najdroższe jest w Tokio, kosztuje tam aż 4157 USD miesięcznie, a najtańsze w Johannesburgu - 965 USD. Filiżanka kawy w Moskwie to koszt ok. 6,19 USD zaś w Buenos Aires mniej niż 2 USD.

W Ameryce Północnej najdroższy jest Nowy Jork, choć w ostatnim roku spadł o 15 pozycji.

Na Bliskim Wschodzie najdroższym miastem jest Tel Awiw (zajął 17. miejsce w rankingu). W Oceanii najdroższe jest Sydney (21. miejsce w całym rankingu), w Afryce zaś kameruńska Douala (24.).

W Europie, oprócz Londynu, bardzo życie jest drogie także w Kopenhadze, która zajęła 6. miejsce, Genewie (7.), Zurychu (9.). Najtańsza na Starym Kontynencie jest Sofia.