Moskwa najdroższa na świecie

Jak wynika z raportu Mercer Human Resource Consulting, w rankingu najdroższych miast świata w ostatnim roku zaszły poważne zmiany. Na pierwsze miejsce wysunęła się Moskwa, zaś dotąd najbardziej kosztowne Tokio spadło na trzecią pozycję. Natomiast najtańszym miastem na świecie pozostaje paragwajska stolica Asuncion.

Przetasowanie w rankingu spowodowane jest głównie zmianami w kursach walut, zwłaszcza coraz mocniejszym USD i osłabionym euro.

W Europie najdroższym miastem po Moskwie jest Londyn (5. miejsce w skali światowej). Kolejne drogie europejskie miasta to Genewa (7. miejsce w światowej klasyfikacji), Kopenhaga (8.), Zurych (9.), Oslo i Sankt Petersburg. Na 21. miejsce wysunął się Kijów, zaś czeska Praga zajęła 50. pozycję. Najtańszy jest Lipsk (123. miejsce).

Natomiast w Ameryce Północnej koszty życia najwyższe są, podobnie jak w ubiegłym roku, w Nowym Jorku, na kolejnych miejscach znalazły się Los Angeles i San Francisco.

W Azji najwyższe ceny znajdziemy w Seulu, Tokio i Hong Kongu. W Australii najdroższe jest Sydney, Melbourne i Brisbane. W Ameryce Południowej, dzięki wzrostowi kursu brazylijskiego reala wobec USD, w górę rankingu podskoczyły San Paulo i Rio de Janeiro.

Autorzy rankingu przeanalizowali w 144 miastach ceny ok. 200 porównywalnych towarów i usług (nieruchomości, transport, żywność, ubrania, wyposażenie domów, rozrywki).