Mosquito - komórkowy trojan

Użytkownicy urządzeń (przede wszystkim telefonów komórkowych), wyposażonych w system operacyjny Symbian Series 60 powinni mieć się na baczności - w sieciach P2P dystrybuowana jest piracka wersja gry, przeznaczonej na tę platformę, do której zaimplementowano groźnego 'trojana'.

Mowa tu o grze 'Mosquitos 2.0' - jak donoszą producenci oprogramowania antywirusowego, w dostępnej w Internecie 'zcrackowanej' (czyli takiej, z której usunięto zabezpieczenia antypirackie) wersji tej gry ktoś umieścił trojana. Insekta nazwano Mosquito - jego działanie polega na wysyłaniu z zainfekowanego telefonu wiadomości SMS na numery o podwyższonej płatności (nawet do 2 USD za jedną wiadomość).

Eksperci uspokajają, że trojan ukryty jest tylko w pirackiej wersji 'Mosquitos 2.0' - osoby, które nabyły ową aplikację legalnie, mogą więc spać spokojnie. W system Symbian Series 60 wyposażone są m.in. Nokia 7650, 3650, N-Gage, Siemens XS-1, Samsung SGH D700 czy Panasonic X700. Z danych firmy Canalys.com wynika, że w drugim kwartale 2004 r. 40% wszystkich sprzedanych na świecie urządzeń mobilnych (czyli telefonów komórkowych, handheldów czy smartphone'ów) wyposażone było w system operacyjny firmy Symbian.