Most nad przepaścią

Wyobraź sobie, że któregoś pięknego dnia budzisz się w obcym kraju, w którym złotówki są bezwartościowe, ludzie dziwnie patrzą na twoje ciuchy, a ich język jest kompletnie niezrozumiały. Aby przeżyć, musisz znaleźć sposób na wymianę pieniędzy, zdobyć ubranie odpowiadające lokalnej modzie, a także spróbować się jakoś dogadać.


Wyobraź sobie, że któregoś pięknego dnia budzisz się w obcym kraju, w którym złotówki są bezwartościowe, ludzie dziwnie patrzą na twoje ciuchy, a ich język jest kompletnie niezrozumiały. Aby przeżyć, musisz znaleźć sposób na wymianę pieniędzy, zdobyć ubranie odpowiadające lokalnej modzie, a także spróbować się jakoś dogadać.

Most nad przepaścią

Podajmy sobie ręce

W podobnej sytuacji znalazło się wielu użytkowników Maców, kiedy jakiś czas temu Apple w nowych komputerach przestał stosować porty ADB, szeregowe i SCSI - będące tradycyjnym sposobem komunikacji między komputerem a urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak drukarki, skanery i klawiatury. Firma zdecydowała się na wprowadzenie USB dla urządzeń szeregowych i wejścia/wyjścia, gdyż ta magistrala ma uniwersalne zastosowanie, oraz szybkiego FireWire dla urządzeń przechowujących dane i służących do obróbki filmów wideo. Trudno nazwać to szczęśliwą nowiną dla osób, które wydały spore pieniądze na stare akcesoria, działające przecież świetnie w dalszym ciągu - pod warunkiem że uda się je jakoś podłączyć. W podobnej sytuacji znaleźli się posiadacze starszych modeli Macintosha, które nie są kompatybilne z wieloma nowymi urządzeniami.

Typowe pytania o łączenie urządzeń

Budowanie mostu między generacjami Macintoshy może być trudne. Poniższe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomogą ci zorientować się w sytuacji.

Jak można prosto przenieść dane ze starego Maca do nowego?

Oprócz fizycznego przełożenia starego twardego dysku do nowego komputera, najprostszą i najtańszą metodą jest połączenie obu komputerów krosowanym kablem ethernetowym. Następnie należy włączyć funkcję File Sharing i skopiować pliki poprzez nowo stworzoną sieć.

Poszczególne żyły w krosowanym kablu są ułożone inaczej niż w przypadku zwyczajnego kabla ethernetowego. Przy jego użyciu można bez użycia huba połączyć bezpośrednio dwa Maki lub Maca ze stacją bazową AirPort. Koszt takiego kabla wynosi około 30 - 40 złotych.

Jeśli twoje potrzeby przenoszenia danych są umiarkowane, wystarczy skopiować pliki na nośnik wymienny, na przykład Zip, Jaz, Orb lub płytę CD-R.

Czy w przypadku podłączania drukarki szeregowej StyleWriter jest jakaś alternatywa wobec adaptera USB-serial?

Tak. Produkowany przez Farallona adapter iPrint Adapter SL wykorzystuje port Ethernetu do drukowania na starych drukarkach StyleWriter. Podłączając to urządzenie, można współdzielić drukarkę w sieci. Jest to opcja niedostępna w przypadku adapterów USB-serial.

Czy możliwe jest współdzielenie napędu Zip na dwóch Macach?

Oczywiście. Nie ma nawet potrzeby odłączania napędu od jednego komputera i przyłączania do drugiego. Napęd Zip może być używany dokładnie tak samo jak dysk sieciowy lub serwer. Aby to zrobić, upewnij się, że sieć ethernetowa działa, a następnie na zdalnym Macu stwórz pseudonim do Zipa. Teraz jeśli chcesz skopiować dane z lub na ten napęd, kliknij dwukrotnie w pseudonim, aby przyłączyć Zipa.

Mój program MIDI wymaga do pracy dyskietki z kluczem, ale mój nowy Macintosh nie ma napędu dyskietek. Co powinienem zrobić?

Zamiast zastanawiać się nad kupnem nowego napędu, skontaktuj się z producentem oprogramowania. Wiele programów zabezpieczonych przed kopiowaniem nie wymaga już specjalnej dyskietki. Podobnie wygląda sprawa z aplikacjami korzystającymi z klucza sprzętowego ADB.

Apple zastosował politykę grubej kreski wobec tych starszych komputerów i urządzeń, ale wiele firm pomaga w obejściu tego problemu. Laboratorium Macworlda przyjrzało się rozwiązaniom, które pozwalają na przyłączenie starych urządzeń do nowych Maców i vice versa, włączając w to adaptery USB, karty PCI i karty PC (alternatywą może być też użycie karty SCSI. Łączenie się przez FireWire to jak otwieranie nowej puszki Pandory, tak więc ten temat zostawimy na razie w spokoju). Przetestowaliśmy wszystkie te rozwiązania, podłączając przez nie różne urządzenia peryferyjne, a także sprawdzając ich wpływ na ogólne działanie systemu. Rezultaty testów znajdują się w tabeli "Rozwiązania komunikacyjne". Za pomocą tej tabeli i dzięki naszym poradom powinno ci się udać zmusić twoje komputery i urządzenia do pokojowej i produktywnej współpracy.

Powrót do korzeni

Dla wielu użytkowników Macintoshy komputer jest narzędziem, a nie nową ziemią do odkrycia; zaprzyjaźnienie się z samym pudełkiem może jednak pomóc w budowie mostu pomiędzy nowym i starym. Jeśli masz już jakąś wiedzę na temat technik łączenia ze sobą urządzeń komputerowych, możesz przejść od razu do następnej części poradnika. Pozostałym osobom może przydać się krótkie odświeżenie wiedzy. W ramce "Przewodnik po portach" znajdziesz zdjęcia i opisy różnego rodzaju złącz.

W przypadku gdy twój biurkowy komputer nie ma potrzebnych złącz, są dwa sposoby na ich dodanie: użycie adaptera lub instalacja karty PCI. Adapter to zwykle kabel z jednym typem złącza (na przykład ADB) na jednym końcu oraz z innym złączem (na przykład USB) z drugiej strony. Karta PCI jest umieszczana w złączu PCI wewnątrz komputera. Instalacja takiej karty to jak dodanie komputerowi dodatkowej pary uszu lub oczu. Przenośne PowerBooki zwykle wymagają użycia karty PC w celu dodania nowych portów.

Nowe maki, stare urządzenia

Kupowanie nowego Maca jest ekscytujące, ale część emocji opada, kiedy próbujesz przedstawić go starym urządzeniom i odkrywasz, że wcale nie mówią tym samym językiem. Wszystkie komputery typu iMac, iBook, PowerBook G3 z FireWire oraz Power Macintosh G4 nie mają portów ADB i szeregowego, zastąpionych USB. Błękitne Power Macintoshe G3 nie mają portów szeregowych, ale mają porty USB i ADB. Wszystkie te nowe komputery mogą się komunikować ze starszymi urządzeniami szeregowymi i ADB poprzez adaptery.

Podłączanie urządzeń szeregowych

W twoim nowym Macu nie ma portów szeregowych, ale nie chcesz wydawać sporych pieniędzy na nową drukarkę, modem czy aparat cyfrowy. Do wyboru masz kilka opcji, z których najprostszą jest adapter typu USB-serial. Jeden koniec takiego adaptera wystarczy przyłączyć do portu USB w komputerze, a drugi do portu szeregowego urządzenia. Rekomendujemy zakup adaptera USB Twin Serial Adapter firmy Keyspan, gdyż w przeciwieństwie do innych urządzeń pozwala na jednoczesne korzystanie z obu portów szeregowych. Może to być przydatne, jeśli jednocześnie chcesz podłączyć drukarkę i modem zewnętrzny. Adapter Keyspana obsługuje także wszystkie typy drukarek StyleWriter, podczas gdy inne adaptery potrafią się dogadać tylko z wybranymi modelami. Entuzjaści Palm Pilotów powinni jednak pamiętać, że tylko Belkin USB Serial Adapter i uConnect firmy Momentum US mają złącza pasujące do podstawki synchronizującej Palma. CompuCable produkuje MiniGeo - dwuportowy adapter, który do pracy wymaga zasilanego złącza USB. Podobnym urządzeniem jest Edgeport 4 firmy Inside Out; ten adapter jest bardzo drogi, ale udostępnia aż cztery porty.