Mostek kapitański

Bycie administratorem sieci jest wyjątkowo przyjemnym zajęciem. Przynajmniej do momentu, gdy sieć zaczyna szwankować, wydajność spadać, a telefon urywa się od skarg użytkowników, którzy nie mogą pracować.


Bycie administratorem sieci jest wyjątkowo przyjemnym zajęciem. Przynajmniej do momentu, gdy sieć zaczyna szwankować, wydajność spadać, a telefon urywa się od skarg użytkowników, którzy nie mogą pracować.

Każdemu administratorowi marzy się taki czas, kiedy będzie mógł siedzieć wygodnie w ulubionym fotelu, pić kawę i klikając myszą zarządzać całą siecią. Co prawda, nie urzeczywistni swoich marzeń całkowicie, ale oprogramowanie Transcend Network Supervisor firmy 3Com jest w stanie mu pomóc. Program umożliwia zdalne zarządzanie i monitorowanie sieci. Dzięki niemu możemy poprawić wydajność pracy sieci oraz na bieżąco lokalizować potencjalne wąskie gardła systemu.

Podstawowe funkcje

Mostek kapitański

Transcendent zapewnia wizualną i natychmiastową kontrolę nad działaniem nawet bardzo dużych sieci.

Podczas pierwszego uruchomienia programu Transcend Network Supervisor spotyka nas miła niespodzianka. Na dzień dobry uruchamia się jeden z kilku wbudowanych "wizardów", który pomoże nam zebrać informacje o urządzeniach aktywnych naszej sieci. Kilkuminutowa analiza wystarcza aplikacji do odnalezienia i opisania wszystkich pracujących elementów, takich jak stacje robocze, przełączniki lub routery. Transcend potrafi rozpoznać do 500 urządzeń pracujących z wykorzystaniem protokołu IP. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy znajdują się one w naszej podsieci, czy nie. Automatyczne rozpoznawanie kończy się wygenerowaniem mapy, która w obrazowy sposób ilustruje odnalezione zasoby i połączenia między nimi. Dla wielu użytkowników jest to pierwsza okazja do zapoznania się z rzeczywistą mapą połączeń w sieci.

Po rozpoznaniu i sklasyfikowaniu zasobów administrator może sprawdzić, jak mocno jest wykorzystywany każdy z nich. Stan poszczególnych urządzeń określany jest kolorami, zielony oznacza obciążenie w granicach normy, czerwony sygnalizuje potencjalne kłopoty. Jeśli interesuje nas bardziej dokładna informacja, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę. Urządzenia o bardzo istotnym znaczeniu dla sieci są monitorowane automatycznie, mają przypisane z góry, domyślne wartości obciążeń. Pomaga to administratorom o mniejszym doświadczeniu. Dodatkową, dużą zaletą Transcenda jest możliwość monitorowania poszczególnych protokołów sieciowych.

Użytkownicy mogą określić wartości krytyczne wydajności poszczególnych elementów sieci. Jeśli ustalona granica zostanie przekroczona, natychmiast zostanie wygenerowany alarm. My decydujemy, czy informacja o zaistniałej sytuacji zostanie wyświetlona na ekranie naszej stacji roboczej, czy wysłana do nas pocztą. Dla bardziej wymagających administratorów przewidziano możliwość, w przypadku nastąpienia alarmu, uruchamiania określonej aplikacji lub pliku wsadowego. W efekcie, po właściwym skonfigurowaniu, sieć może spróbować naprawić się sama, a my zostaniemy tylko o tym poinformowani.

Zachodzące w sieci zdarzenia są rejestrowane przez Transcend Network Supervisor w dzienniku (logu). Kolejnym ukłonem w stronę mniej zaawansowanych użytkowników jest czytelny opis każdego zdarzenia plus prawdopodobna przyczyna jego wystąpienia. Naturalnie, możemy wyświetlać tylko te wiadomości, które nas interesują oraz sortować je według czasu, typu, ważności itd. Na podstawie monitoringu albo zachodzących wydarzeń administrator jest w stanie wygenerować czytelny raport.

Urządzenia zarządzane przez Transcend

Należy pamiętać, że nie wszystkie produkty mogą być monitorowane i administrowane przez program. Najprostsze urządzenia, typu koncentrator Office Connect, wcale nie muszą być zdalnie zarządzane, po prostu nie ma takiej potrzeby. Urządzenia bardziej zaawansowane, na przykład rodzina SuperStack II lub CoreBuilder, są obsługiwane przez Transcend Network Supervisor bez najmniejszego problemu.

W omawianej aplikacji zastosowano kombinację dwóch podejść: RMON (zdalne monitorowanie) oraz oprogramowanie TranscendWare SmartAgent. Ta kombinacja pozwala zmniejszyć obciążenie stacji zarządzającej (zwykle bardzo duże przy stosowaniu wyłącznie zarządzania RMON) oraz obciążenie sieci.