Motorola Ara - smartfon, który pozwala na upgrade jak PC. Coś niesamowitego!

Projekt Ara to otwarta platforma Motoroli, która zakłada stworzenie smartfona składającego się z wielu modułów. To fantastyczne rozwiązanie!

Motorola zaprezentowała Projekt Ara, nad którym od ponad roku pracuje grupa Advanced Technology and Projects. Zakłada on stworzenie smartfona cechującego się modularną konstrukcją. Jego koncept przedstawiają poniższe zdjęcia:

Motorola Project Ara

Motorola Project Ara

Motorola Project Ara

Motorola Project Ara

Wspomniana modularna konstrukcja oznacza, że właściciel urządzenia będzie miał, podobnie jak właściciel komputera PC, możliwość przeprowadzenia upgrade'u swojego gadżetu. Jeżeli więc z czasem uzna np., że obecnie wykorzystywany przez niego moduł aparatu fotograficznego jest za słaby, będzie mógł go samodzielnie wymienić na lepszy. To samo dotyczy także innych podzespołów, które będą mogli dostarczać różni producenci, gdyż Project Ara to otwarta platforma.

Phonebloks

Warto tutaj zaznaczyć, że o ile kilka tygodni temu w Sieci pojawił się koncept podobnego urządzenia o nazwie Phonebloks, o tyle Motorola nie zabrała się do pracy po jego obejrzeniu:

Jak już bowiem wspomniałem na początku, projekt Ara został uruchomiony ponad rok temu. Co jednak interesujące, Motorola skontaktowała się niedawno z Dave Hakkensem, twórcą konceptu Phonebloks, który będzie od teraz współpracował z zespołem odpowiedzialnym za Project Ara.

Kiedy premiera?

Wydaje się, że rozwiązanie Motoroli może ujrzeć światło dzienne szybciej niż się spodziewamy. Zapowiedziała ona bowiem, że już tej zimy udostępni wersję alfa zestawu Module Developer's Kit. Mam więc nadzieję, że Projekt Ara faktycznie pozwoli na wprowadzenie na rynek modułowego smartfona. Poza prawdziwą rewolucją niesie on bowiem przecież także ze sobą mocno proekologiczną ideę. Brawo Motorola!

<div id="stcpDiv" style="position: absolute; top: -1999px; left: -1988px;">Advanced Technology and Projects

<div id="stcpDiv" style="position: absolute; top: -1999px; left: -1988px;">Advanced Technology and Projects</div></div>