Motorola Moto 360 vs. LG G Watch R: który smartwatch lepszy?

Gadżety nazywane inteligentnymi zegarkami działają w połączeniu ze smartfonem i pozwalają obsłużyć wiele funkcji telefonu z poziomu ekranu umieszczonego na nadgarstku. LG G Watch R oraz Motorola Moto 360 to dwa konkurujące ze sobą smartwatche przypominające wyglądem zwykłe zegarki. Postanowiliśmy sprawdzić, które z urządzeń będzie lepszym wyborem.


W tym roku na rynku pojawiło się już wiele smartwatchy z najróżniejszych przedziałów cenowych. Ich produkcją zajmują się zarówno firmy dopiero zdobywające pozycję na rynku gadżetów, jak i uznani producenci zajmujący się do tej pory głównie telefonami lub tabletami. Bez dwóch zdań inteligentne zegarki są urządzeniami pożądanymi przez konsumentów i znaczenie tego segmentu będzie w najbliższych miesiącach rosnąć.

Co łączy LG i Motorolę?

Wśród marek produkujących inteligentne zegarki w oparciu o platformę Android Wear można wyróżnić LG oraz Motorolę. Produkty nazwane LG G Watch R oraz Motorola Moto 360 mają jedną cechę wspólną, która wyróżnia je na tle większości produktów konkurencji. Jest to okrągła tarcza zegarka, dzięki czemu gadżety te upodobniają się do klasycznych naręcznych czasomierzy.

Oba sprzęty pracują pod kontrolą systemu Android Wear. Jest to specjalna dystrybucja mobilnego systemu operacyjnego Google znanego ze smartfonów i tabletów, która przystosowana została do pracy na małym ekranie umieszczonym na nadgarstku. Android Wear ma swój własny interfejs, a urządzenia w niego przystosowane są do ścisłej współpracy ze smartfonem użytkownika.

LG i zegarek z Android Wear

Jednym z pierwszych nowoczesnych smartwatchy pracujących pod kontrolą Android Wear LG G Watch R. Samo urządzenie wygląda bardzo atrakcyjnie, ale wiele osób może się rozczarować po pierwszym uruchomieniu i włączeniu malutkiego ekranu. 1,3-calowy OLED-owy wyświetlacz co prawda ma bardzo dobrą jakość wyświetlanego obrazu, ale najważniejsza część interfejsu nie robi dobrego wrażenia: użytkownicy mogą wybrać jedną z 24 wirtualnych tarcz zegarka, ale ich projekty nie są zachwycające.

Sam ekran OLED o rozdzielczości 320 na 320 pikseli odpowiedzialny za wyświetlanie treści jest bez zarzutu, a czytelność, kolory i kontrast są zadowalające. Niestety LG zdecydowało się na niewielki, 1,3-calowy panel w porównaniu do urządzeń konkurencji z tego segmentu. Wiele innych firm stosuje nieco większe wyświetlacze, a dobrym przykładem jest Motorola Moto 360 z 1,5-calowym ekranem.

Gruba ramka i spore gabaryty

Chociaż LG G Watch R ma mniejszą powierzchnię ekranu od konkurencyjnego Moto 360, to samo urządzenie wcale nie jest małe. Wszystko za sprawą dość sporej ramki dookoła ekranu, na której producent namalował przedziałki wskazujące minuty. Ten pomysł nie jest zbytnio fortunny, ponieważ te same wskaźniki są wyświetlane na ekranie, a oznaczenia są zupełnie zbędnie podczas korzystania z cyfrowej tarczy bez wskazówek.

Użytkownicy skarżą się też na to, że zegarek nie jest zbyt wygodny, a koperta tylko udaje okrągłą. U góry i u dołu urządzenie wydłuża mocowanie paska, który sprawia wrażenie wykonanego z materiałów o kiepskiej jakości. Pod spodem koperty zastosowany został plastik, przez co urządzenie nie sprawia wrażenia produktu klasy premium, na co wskazywałaby jego cena.

Propozycja Motoroli

Motorola Moto 360 również ma okrągłą tarczę, ale sprawia przy tym znacznie lżejsze wrażenie mimo większego niż w przypadku LG Watch R, 1,5-calowego ekranu. Ramka dookoła ekranu jest bardzo cienka. W przypadku tego produktu koperta zegarka faktycznie jest okrągła, a mocowanie pasków nie zajmuje wiele miejsca.

Moto 360 wygląda bardzo elegancko jak na smartwatch. Nie jest to co prawda poziom klasycznych zegarków z wyższej półki traktowanych jako męska biżuteria, ale produkt Motoroli wyróżnia się pod względem designu na tle konkurencji. Użytkownicy mogą też wybrać różne typy wykończenia pasków, aby dopasować Moto 360 do swoich potrzeb.

W przeciwieństwie do propozycji LG ekran LCD w Moto 360 nie jest w pełni okrągły. Producent zdecydował się na skrócenie go z jednej strony, przez co urządzenie oferuje rozdzielczość 320 na 290 pikseli. Użytkownik traci tym samym 30 pikseli wysokości interfejsu w porównaniu do innych produktów z tego segmentu, ale w praktyce nie jest to zbyt dużym problemem.

Do czego można wykorzystać smartwatch?

Wielu z producentów postanowiło w tym roku oprzeć swoje zegarki o nową platformę Android Wear. Dzięki temu w przeciwieństwie do starszych urządzeń z autorskim oprogramowaniem użytkownicy mogą korzystać na zegarku z aplikacji i rozwiązań pisanych z myślą o bardzo dużej grupie odbiorców. System rozwijany jest przez Google, a dodatkowe możliwości zapewniają niezależni deweloperzy.

Inteligentne zegarki to dość nowa kategoria urządzeń, dlatego warto przyjrzeć się możliwościom tego typu sprzętów. Ich głównym zadaniem dzisiaj jest replikowanie na małym ekranie umieszczonym na nadgarstku powiadomień ze smartfona. Dzięki temu można sprawdzić która aplikacja domaga się uwagi użytkownika bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni lub torby.