Motorola Motofone F3 - telefon inny niż wszystkie

Dawno, dawno temu telefony służyły przede wszystkim do dzwonienia, a największym z nimi problemem był brak zasięgu i duża masa. SMS-y miały dopiero zrobić furorę, o polifonicznych dzwonkach, wygaszaczach ekranów, tapetach, wbudowanych aparatach fotograficznych i odtwarzaczach MP3 nikt jeszcze nie myślał. Dziś... cóż. Wszystko się zmieniło. Wydaje się, że komórka z monochromatycznym wyświetlaczem nie ma szans na rynku, a jeśli dodatkowo jest tania, nie opłaca się ani producentowi (bo generuje niski zysk), ani klientowi (bo powoduje poczucie "gorszości" względem reszty społeczeństwa). Motorola jednak postanowiła zrobić eksperyment i postawiła wszystko na jedną kartę. Tą kartą jest telefon Motofone F3, czyli słynny Scpl ("skalpel").

Jakim zegarem taktowany jest wewnętrzny procesor twego telefonu? 180 MHz? 320 MHz? 416 MHz? Ile w jego wnętrzu znajduje się pamięci RAM zarezerwowanej wyłącznie na potrzeby systemu operacyjnego? 20 MB? 36? 64 MB? A wyświetlacz jaki w nim zamontowano? Kolorowy 176 x 220 pikseli? 240 x 320? A może jeszcze więcej?

Parametry dzisiejszych komórek przypominają specyfikację techniczną komputerów sprzed mniej więcej dekady. Konieczność przeprowadzania skomplikowanych operacji obliczeniowych - np. skalowania grafiki w czasie rzeczywistym przy równoczesnym odtwarzaniu muzyki i zapisywaniu plików na kartę pamięci - wymusza montowanie w nich wydajnych procesorów. Z jednej strony mocy ciągle jest za mało, bo przecież menu mogłoby działać szybciej, a filmy DivX płynnie, z drugiej wysokie taktowanie procesora powoduje błyskawiczne zużycie baterii.

Oczekiwania

Mniej więcej od 2004 roku na rynku telefonów komórkowych słychać o dwóch przeciwstawnych trendach. Niektórzy chcą, by w jednym pudełku znalazł się dobry aparat fotograficzny, odtwarzacz plików MP3, terminarz, radio, by wyświetlacz pracował w wysokiej rozdzielczości i pozwalał na wygodne oglądanie filmów albo czytanie PDF-ów. Innym zaś marzy się coś zupełnie przeciwnego: powrót do źródeł. Telefon miałby się na powrót stać wyłącznie telefonem, bez zbędnych bajerów i dodatków, w wersji najbardziej radykalnej nawet bez możliwości wysyłania SMS-ów.

"Toż to złom!" zakrzykniecie może, a w wypowiedzi tej będzie pobrzmiewała zarówno racja, jak i marketingowa gadka. W końcu czasy się zmieniły, telefon choćby bez kolorowego wyświetlacza uznawany jest za symbol braku gotówki w portfelu.

Motorola Motofone F3 vel Scpl

Pierwsze informacje o Scpl pojawiły się w listopadzie minionego roku. Miał to być telefon skierowany przede wszystkim do krajów rozwijających się, na początku stawiano na Indie. Owszem, pojawiły się w nim dzwonki polifoniczne, jednak był to właściwie jedyny "luksus" - urządzenie zaprojektowano bowiem z myślą o ludziach zmęczonych nadmierną liczbą funkcji w nowoczesnych komórkach.

Motorola Motofone F3 - telefon inny niż wszystkie

Motorola V3x i Motofone F3 - górna półka tuź obok telefonu z półki najniższej

Aktualizacja: 30 marca 2007 15:28

Właśnie otrzymaliśmy informację, że telefony Motorola MOTOFONE F3 mają błąd w oprogramowaniu. Jego działanie nie jest zbyt przyjemne dla użytkownika: raz na pewien czas wysyła on po cichu SMS do centrum Motoroli w Wielkiej Brytanii. Opłata za wiadomość pobierana jest zgodnie z cennikiem operatora.

W przypadku autora podczas dwóch tygodni testów telefon wysłał sam z siebie 4 SMS-y.

Firma deklaruje, że wszelkie koszty poniesione z racji przesyłanych wiadomości zostaną użytkownikowi MOTOFONE F3 zwrócone. Jednocześnie zalecane jest przełożenie karty SIM do innego telefonu, oczekiwanie na informację z centrum Motoroli lub też wstrzymanie się z zakupem urządzenia.