Motorola: Preferujemy Linuksa

Przedstawiciele koncernu Motorola poinformowali podczas konferencji LinuxWorld Conference and Expo, że większość zaawansowanych funkcji ich telefonów komórkowych w pierwszej kolejności tworzona jest dla systemów operacyjnych opartych na Linuksie. Firma zapowiada również, że w przyszłości w coraz większej liczbie jej urządzeń wykorzystywany będzie Linux.

"Dzięki temu, że większość nowych opcji tworzymy z myślą o środowisku linuksowym, jesteśmy w wyjątkowo komfortowej sytuacji. Gdy tworzymy nowe funkcjonalności z myślą o zastosowaniu ich w mobilnym systemie operacyjnym np. Microsoftu, musimy długo czekać, aż jego producent wprowadzi je do swojego systemu. Tworząc je dla Linuksa od razu możemy je uruchomić i przetestować - to znacznie ułatwia pracę naszych programistów" - tłumaczy Mark VandenBrink, główny architekt oprogramowania działu Motorola Mobile Devices Software.

VandenBrink powiedział również, że promowanie rozwiązań linuksowych może ułatwić Motoroli rywalizowanie z najpoważniejszym konkurentem - wspierającym system Symbian OS koncernem Nokia.

Przedstawiciel Motoroli tłumaczył, że firma nie zamierza na razie rezygnować ze stosowania oprogramowania Windows Mobile i Symbian OS, ponieważ w pewnych sektorach rynku pozostaje ono niezmiernie popularne. Motorola zapowiada jednak na to, że w przyszłości będzie wykorzystywała systemy oparte na Linuksie w coraz większej liczbie swoich produktów.