Motorola Xoom 2 Media Edition, recenzja. Część 2/2

Zapraszamy do lektury drugiej części recenzji ostatniego tabletu od Motoroli. Modelem tym jest Xoom 2 Media Edition. W tym artykule postaramy się opisać oprogramowanie, czyli system Android 3.2 napędzający to urządzenie oraz preinstalowane aplikacje systemowe.


Z pierwszą częścią recenzji, która dotyczy specyfikacji sprzętowej i obudowy urządzenia możecie zapoznać się w osobnym artykule.

Wersja systemu

Tablet Xoom 2 Media Edition działa pod kontrolą systemu Honeycomb w wersji 3.2, ale jest praktycznie pewne że dostanie aktualizację do Ice Cream Sandwich - jednak nie znamy jej terminu. Interfejs jest praktycznie identyczny z tym, który znajduje się w pierwszej wersji Xooma, więc nie należy spodziewać się wielu nowości. System działa płynnie, co z pewnością jest zasługą dwurdzeniowego procesora o taktowaniu 1,2 GHz oraz obecności 1 GB pamięci RAM.

Drugi model Motoroli Xoom 2 jest nieco większy i ma 10cio calowy ekran

Drugi model Motoroli Xoom 2 jest nieco większy i ma 10cio calowy ekran

Lockscreen - ekran blokady

Ekran blokady pozwala szybko dostać się do aplikacji aparatu, o której pisaliśmy w poprzedniej części recenzji. Można w tym celu po prostu przeciągnąć pierścień w lewą stronę, albo dwukrotnie tapnąć w ekran - raz na środku, raz na ikonce aparatu. Wygląda to nieco inaczej niż na ekranie blokady Motoroli RAZR i spowodowane jest najprawdopodobniej sporami patentowymi między Motorolą a Apple. Aby odblokować ekran należy wykonać analogiczną operację, ale z ikonką kłódki która znajduje się po prawej stronie.

Homescreen - ekran główny

Do dyspozycji użytkownika jest oddane 5 pulpitów ekranowych, na których można umieszczać widżety oraz skróty do aplikacji w siatce 8 na 7 ikon. W lewym górnym rogu znajduje się przycisk wyszukiwania za pomocą wpisywania tekstu lub głosu. W prawym znajduje się skrót do listy zainstalowanych programów oraz przycisk pozwalający dodać elementy ekranu głównego. Lewy dolny róg to miejsce przycisków systemowych: Wstecz, Home oraz Menedżer Zadań, a w razie potrzeby pojawia się tutaj czwarty przycisk Menu, którego wymagają niektóre aplikacje firm trzecich. Niestety - na start praktycznie nie ma czym zapełnić pulpitów, gdyż lista widżetów jest po prostu bardzo uboga, zwłaszcza w porównaniu do konkurencji.

Powiadomienia

W prawym dolnym rogu znajduje się zegar i obszar powiadomień. Po jego jednorazowym tapnięciu rozwija się lista powiadomień, które można usuwać pojedynczo, oraz zegar wraz z datą, informacją o połączeniu internetowym i stanie naładowania baterii. Drugie tapnięcie rozwija listę szybkich ustawień - wtedy znaleźć można przełącznik trybu samolotowego, regulację jasności, autorotacji ekranu, włącznik powiadomień oraz odnośnik do ustawień sieci WiFi i wszystkich ustawień urządzenia.

Motorola Xoom 2 Media Edition jest świetnym sprzętem do oglądania filmów

Motorola Xoom 2 Media Edition jest świetnym sprzętem do oglądania filmów

Preinstalowane i systemowe aplikacje

Lista aplikacji, tak jak i widżetów, jest nad wyraz ascetyczna. Nawet po doinstalowaniu kilku naszych pozycji, widocznych w zakładce Moje aplikacje, zamyka się ono w dwóch ekranach. Preinstalowane są jedynie najpotrzebniejsze programy, takie jak systemowy Gmail, Przeglądarka Internetowa, Mapy, Kontakty czy Kalendarz. Ma to jedną zaletę - software od Motoroli nie zaśmieca pamięci urządzenia, a wszystko co będzie potrzebne możemy znaleźć w sklepie Google Play, dawnym Android Market.

Galeria

Wbudowana galeria działa bardzo szybko i płynnie, a miniatury reagują na ruch tabletu. Z jej poziomu mamy dostęp do zdjęć i filmów prosto z pamięci urządzenia oraz usługi Picasa. Zawiódł nas preinstalowany pakiet Office - dostępny jest jedynie w wersji darmowej, a chcąc dokonać edycji plików Worda lub Excela będziemy musieli zaopatrzyć się w inną aplikację. Przeglądarka internetowa także nie zaskakuje. Pozwala na przeglądanie stron internetowych w kartach, umożliwia dostęp do zakładek konta Google oraz obsługuje Flasha.

Skitch - dodatek

Miłym dodatkiem jest zainstalowany program Skitch, służący do robienia szybkich rysunków. Rysowane linie są wygładzane, co niweluje drżenie ręki. Można wprowadzić tekst, rysować strzałki, a narysowane elementy także grupować i przesuwać. Co prawda rysik nie jest dołączony do zestawu, ale nawet palcem można próbować coś naszkicować, a w razie potrzeby w sklepie Google Play znajduje się dużo więcej profesjonalnych aplikacji graficznych.

Media Edition, czyli Multimedia

Chociaż nazwa sugeruje zastosowanie tabletu do multimediów, to jednak razi brak oprogramowania. Oprogramowanie Motoroli o nazwie Motocast pozwala na przesyłanie strumieniowe materiałów zgromadzonych na dysku twardym komputera, w menu urządzenia znajdziemy je pod skrótem Galeria, ale o innej ikonce. Jest to dość niefortunne i mylące tłumaczenie. Pod nazwą ‘efekty Audio’ kryje się skrót do ustawień podstawowego korektora muzycznego. Do słuchania muzyki użytkownik ma do dyspozycji Googlowską aplikację Muzyka. Domyślnie można przeglądać też filmy w aplikacji YouTube, która w ostatniej wersji działa dość płynnie, w prosty sposób możemy uzyskać dostęp do naszych list i subskrypcji.

Menu ustawień

Menu ustawień wygląda tak samo jak w każdym innym tablecie z systemem Honeycomb. Po lewej stronie znajdują się kategorie, a po prawej otwiera się lista konkretnych pozycji. Niestety, nie znajdziemy tutaj możliwości włączenia wibracji, a osoby przyzwyczajone do nich na telefonie podczas pisania będą nieco zawiedzione.

Klawiatura ekranowa

Pisanie na tablecie nie jest najwygodniejszą formą wprowadzania tekstu, ale producent zadbał o to, abyśmy mieli trzy różne alternatywy. Możemy korzystać ze zwykłej klawiatury Androida, specjalnej wersji klawiatury Swype pozwalającej pisać nie odrywając palca od ekranu, lub alternatywnej SwiftKeyX, która pozwala na zbudowanie własnego słownika w oparciu o wpisy z portali społecznościowych lub poprzez skanowanie skrzynki mailowej.

Podsumowanie oraz polskie ceny

Ciężko jednoznacznie ocenić tablet Motorola Xoom 2 Media Edition. Jest z pewnością sprzętem bardzo atrakcyjnym z wyglądu, jednak rozczarowuje mała ilość dostępnej pamięci i przestarzałe oprogramowanie. Na uwagę zasługuje z pewnością nietypowa przekątna ekranu, która może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób nie mogących się zdecydować między 7mioma a 10cioma calami. Ceny Motoroli Xoom w Polsce będą kształtować się na następującym poziomie: Xoom 2 3G 32GB za 2799 zł, Xoom 2 Media Edition 3G 32GB - 2199 zł, a Xoom 2 Media Edition 32GB - 1799 zł. (źródło: przedsprzedaż w sklepie Komputronik)