Motorola Xoom - bez kompromisów (recenzja)


Motorola Xoom - bez kompromisów (recenzja)

Klawiatura jest bardzo wygodna w użyciu, ale niestety nie obsługuje polskich znaków

Motorola Xoom - bez kompromisów (recenzja)

Stacja dokująca jest bardzo stabilna. Droższa wersja posiada wbudowane głośniki.

Motorola Xoom - bez kompromisów (recenzja)

Rozbudowane widżety na pulpitach to jedna z wielu dużych zalet Androida Honeycomb

Działamy

Jak Motorola Xoom spisuje się w codziennej eksploatacji? Jest świetnie. Naprawdę. Xoom zdecydowanie można uznać za tablet z najwyżej półki. Bez żadnych kompleksów można go położyć tuż obok iPada 2.

10-calowy ekran LCD zapewnia dobre kąty widzenia i wysoką rozdzielczość 1280 na 800 pikseli. Przeglądarka Xoom to po prostu standardowa aplikacja Androida Honeycomb. Dobrze, że Motorola nic nie zmieniała w tym zakresie. Przeglądarka jest jedną z najmocniejszych stron systemu. Posiada m.in. bardzo wygodną funkcję przeglądania w kartach co czyni ją znacznie lepszą np. od Safari w iPadzie.

Także przeglądanie multimediów należy do bardzo przyjemnych czynności. Galeria jest prosta i bardzo funkcjonalna. Tak samo odtwarzacz filmów. Same filmy natomiast ogląda się świetnie. Tablet bez większego trudu radzi sobie z filmami Full HD. Dzięki wejściu mini HDMI można także wygodnie odtworzyć film na większym ekranie telewizora. Na duży plus należy zaliczyć także głośniki Motoroli Xoom. Na tylnej obudowie znajdziemy dwa umieszczone blisko górnych narożników. Dźwięk z nich płynący jest bardzo dobry (oczywiście jak na tablet). Głośniki spisują się znacznie lepiej niż np. w iPadzie 2 i konkurencyjnym tablecie Acer Iconia Tab A500.

Granie także należy do bardzo przyjemnych czynności, chociaż na tym polu praktycznie wszystkie tablety z Androidem Honeycomb spisują się identycznie. To oczywiście zasługa specyfikacji. Szkoda jedynie, że ciągle brakuje gier zoptymalizowanych pod tablety. Niektórym z nich wyższa rozdzielczość nie robi większej różnicy (np. Angry Birds), ale większość nie jest poprawnie obsługiwana, bądź też wyświetla się w proporcjach dostosowanych do smartfonowych ekranów.

Zgrzytem okazuje się.. klawiatura. Pierwsze wrażenia okazują się bardzo pozytywne. Pisanie na niej jest zaskakująco wygodne. Pomaga także obsługa technologii multi-touch, dzięki czemu możemy np. szybko użyć dużej litery przytrzymując klawisz SHIFT jak na zwykłej klawiaturze. Problemy zaczną się dopiero gdy zechcemy użyć polskich znaków. Niestety klawiatura Xoom nie posiada polskiej czcionki. Podobno ma się to zmienić w najbliższych aktualizacjach, jednak na razie dyskwalifikuje to tablet np. do obsługi służbowego maila.

Bez kompromisów

Motorola Xoom to tablet, który nie idzie na żadne kompromisy. Bardzo dobre materiały, świetne spasowanie i jakość, szybkie podzespoły, dobrej jakości ekran oraz głośniki. Pod względem wykonania i działania ciężko mu cokolwiek zarzucić. Tablet ma jednak jedną zasadniczą wadę, która znacznie wpływa na końcową decyzję - jest nią cena.

Motorola Xoom jest oficjalnie sprzedawany w Polsce wyłącznie w droższej wersji oferującej łączność 3G. Cena? 2999 złotych, chociaż można już znaleźć oferty o kilkaset złotych tańsze. Co prawda w sklepach internetowych pojawiła się już wersja bez modułu 3G, jednak i ona kosztuje ponad 2 tysiące złotych. W zestawie z tabletem otrzymamy wyłącznie niezbędny zestaw kabli oraz kabel HDMI. Wszelkie akcesoria, pokrowce, stacje dokujące i tym podobne to dodatkowy wydatek.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że to drogo. Niezależnie czy spojrzymy się na wersję WiFi czy WiFi + 3G w podobnej cenie otrzymamy iPada 2, który może się pochwalić zdecydowanie większą bazą dostępnych aplikacji. To także o ok. tysiąc złotych więcej niż musimy zapłacić za 10-calowy tablet Acer Iconia Tab A500. Bez dwóch zdań Motorola Xoom jest od niego lepiej wykonana, ale pod względem hardware’u i oprogramowania prezentuje prawie identyczny poziom. Sami musimy więc zdecydować czy stać nas na bycie bezkompromisowym.

Motorola Xoom

Wersja systemu: Android Honeycomb (3.x)

Cena (w dniu publikacji): 2999 złotych

Plusy i minusy:

+ wzorowa jakość materiałów i spasowanie

+ szybkość

+ Android Honeycomb

+ dobry wyświetlacz

+ dobre audio

+ szeroki wachlarz akcesoriów

- klawiatura nie obsługuje polskiej czcionki

- niefortunnie umieszczony włącznik

- wysoka cena

Ocena:

Możliwości: 4,5/5

Jakość: 5/5

Wydajność: 5/5

Opłacalność: 2/5

Ocena końcowa: 4/5

Motorola Xoom nie zna kompromisów. Pierwszorzędna jakość, piękne wykonanie, duże możliwości, świetne akcesoria i - niestety - bardzo wysoka cena.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10