Motorola Xoom ma szanse wygrać z Apple iPad 2

Nowy iPad 2 jest z pewnością lepszy od pierwszego tabletu wyprodukowanego przez Apple, ale w bezpośrednim starciu z tabletem Motoroli, to Xoom okazuje się zwycięzcą. Poniższy artykuł przedstawia, dlaczego właśnie tak jest.


Xoom był lepszy od pierwszego iPada. Ich porównanie można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule. Obecnie wiele się zmieniło, ale Xoom i tak jest zwycięzcą, nawet w pojedynku z nowym iPadem 2. Przewyższa go pod prawie każdym względem.

Dwoma głównymi usprawnieniami iPada 2 są dwurdzeniowy procesor oraz przedni i tylni aparat. W tych dwóch przypadkach tablet Apple dogonił rywala z Motoroli. Nową, lżejszą i cieńszą obudowę również należy zapisać na plus. Dodano także żyroskop, który Xoom miał już wcześniej oraz poprawiono oprogramowanie za pomocą systemu iOS 4.3.

Zobacz również:

  • Nowa Motorola razr 40 Ultra jest bardzo fajna, ale ma jedną fatalną wadę
  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

Systemy operacyjne

Mimo tych poprawek Xoom pozostaje lepszym tabletem. System iOS 4.3 to żadna rewolucja. Android 3.0 Honeycomb jest lepszy z wielu powodów. Lepiej obsługuje powiadomienia, wielozadaniowość i przełączanie między aplikacjami. Honeycomb posiada także widżety, na które system Apple nie ma dobrej odpowiedzi. Android 3.0 ma więcej opcji i daje większe możliwości konfiguracji. iOS 4.3 nie zrobił nic by to zmienić.

Podobna do Chrome przeglądarka to mocny argument przemawiający za Xoomem w porównaniu do Safari w iPadzie 2. Przeglądarka Xooma używa kart, synchronizuje zakładki z wersjami Chrome dla Windows, Maca i Linuxa oraz korzysta z jednego pola do wpisywania adresów URL oraz tekstu wyszukiwania.

Ograniczenia w iPadzie 2

Oczywiście, Xoom już niedługo będzie obsługiwał technologię Flash. iPad 2 nigdy nie będzie jej wspierał. Na pewno lepiej jest móc używać Flasha, jeśli tego chcemy, niż otrzymać zakaz na korzystania z jego możliwości.

Kupujący iPada 2 mogą zainstalować tylko to, co przygotuje dla nich Apple. Nie mogą np. korzystać z aplikacji Wikileaks, która została zakazana, podobnie jak wiele innych. Na Xooma można ściągnąć dowolną aplikacje, którą uzna się za stosowną.

Czym jeszcze się różnią?

Dodatkowym atutem Motoroli Xoom są wbudowane aplikacje systemu Android, między którymi są Google Maps, Google Calendar i wiele innych. Układ Tegra 2 pozwala na obsługę nowych funkcji takich jak grafika wektorowa i grafika 3D w Google Maps.

Trzeba przyznać, że iPad 2 jest tańszy. Jednak dotyczy to tylko jego mniej wydajnych i oferujących mniejszą funkcjonalność wersji. Xoom jest lepszym tabletem. Problemem może być dla niego tylko to, że Apple ma już sporą rzeszę wiernych fanów.

Oczywiście, jego fani mają odrębny punkt widzenia na temat tej rywalizacji i dostrzegają w iPadzie wiele cech, które, według nich, zasłużenie uczynią z niego najpopularniejszy tablet na rynku.

Zredagowane przez Radosława Szpunara na podstawie artykułu Prestona Gralli.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: