Motorola Z8 - dziś polska premiera

Dziś miała miejsce polska premiera najnowszego telefonu Motoroli, RIZR Z8. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian, który od wielu lat - głównie za sprawą Nokii - kojarzy się z prostotą obsługi i elegancją.

Motorola Z8 to zaprezentowana na targach 3GSM World Congress w Barcelonie najnowsza propozycja Motoroli. Urządzenie ma formę slidera, którego górna część odgina się od pionu, w stronę twarzy użytkownika. Telefon ma wymiary 109,7 x 50,7 x 15,3 milimetra.

Wbudowany wyświetlacz o przekątnej 2,2 cala pracuje z rozdzielczością 320 x 240 pikseli i potrafi wyświetlić 16,7 miliona kolorów. Większy aparat wyposażono w matrycę 2 Mpix oraz LED-ową lampę błyskową, ponadto w telefonie znalazł się slot na karty pamięci microSD.

Wygląd

Przedstawiciele firmy chwalą się, że wygląd "komórki" określono na podstawie badań rynkowych - wynika z nich, że w latach 2007/2008 zielenie będą bardzo modne. Niestety, rewolucji raczej nie będzie.

Łatwo zauważyć, że Z8 wywodzi się z linii V3/V3x i nawet przeprojektowany tył urządzenia niewiele tu pomaga: masywny klawisz nawigacyjny oraz styl ikon na przyciskach wyraźnie się już zużył i naszym zdaniem wszystkie te trzy elementy powinny zostać natychmiast odświeżone.

Wyposażenie

Na polskim rynku telefon ma być sprzedawany z kartą pamięci 512 MB, na której zostanie umieszczony film "Tożsamość Bourne'a". Oprócz niego w zestawie znajdzie się bateria 1080 mAh oraz przewodowy zestaw słuchawkowy. Przedstawiciele firmy zwracają uwagę na "umultimedialnienie" urządzenia - telefon potrafi dekodować film skompresowany za pomocą H.264 z szybkością 30 klatek na sekundę.

W tak nowoczesnej komórce nie mogło zabraknąć obsługi HSDPA (3,6 Mb/s), Bluetooth 2.0 EDR. Co jednak najbardziej cieszy, Motorola wreszcie zrezygnowała z przestarzałego, nieprzyjaznego systemu operacyjnego P2K na rzecz rozwiązania sprawdzonego, czyli Symbiana 9.2. Oglądany przez nas egzemplarz pokazowy przyciągał wzrok, głównie za sprawą przyjemnego dla oka interfejsu przypominającego bardzo interfejs znany z nowoczesnych Nokia.

Jest więc nadzieja, że Z8 skończy erę traktowania telefonów Motoroli jako skrajnie niewygodnych w obsłudze.

Oglądany dziś przez nas prototypowy egzemplarz funkcjonował bez zarzutu, choć zabrakło w nim jeszcze lokalizacji systemu operacyjnego oraz ekranu startowego będącego czymś innym niż tylko widokiem menu

Oglądany dziś przez nas prototypowy egzemplarz funkcjonował bez zarzutu, choć zabrakło w nim jeszcze lokalizacji systemu operacyjnego oraz ekranu startowego będącego czymś innym niż tylko widokiem menu

Dostępność

Pierwszym operatorem, który wprowadzi do sprzedaży RIZR Z8 będzie Play. Detaliczna cena telefonu nie jest jeszcze znana, ale sądząc po wyposażeniu, można się spodziewać, że będzie zbliżona do ceny Samsunga U600, który wygrał przedwakacyjne zestawienie PC Worlda na najbardziej stylową, najlepiej nadającą się dla pań "komórkę" na rynku.