Motorola na Linuksie

Za kilka miesięcy na rynek trafić ma telefon komórkowy Motoroli wyposażony w odpowiednio zmodyfikowany system operacyjny Linux. Urządzenie wyposażone będzie w cyfrowy aparat fotograficzny, obsługę Bluetooth oraz odtwarzacz plików MP3.

Zastosowanie w high-endowym modelu A760 Linuksa oznacza, że open source'owy system staje się poważnym konkurentem dla potentatów na rynku oprogramowania nie tylko w sektorze oprogramowania serwerowego czy desktopowego, ale również w urządzeniach mobilnych. Jest to o tyle istotna informacja, że od kilku miesięcy swoje rozwiązania programowe dla telefonów komórkowych intensywnie promuje Microsoft - tymczasem Motorola, poważny gracz na rynku telefonii komórkowej, wybiera Linuksa.

Zaletą oprogramowania zastosowanego w Motoroli A760 będzie fakt, iż będzie ono mogło być rozwijane przez niezależnych programistów - "komórkowy" Linux będzie więc wciąż systemem "otwartym".

Motorola zapowiada, że A760 będzie nie tylko telefonem - urządzenie będzie również mogło służyć jako w pełni funkcjonalny PDA, odtwarzacz plików MP3 oraz cyfrowy aparat fotograficzny. Data premiery oraz cena aparatu nie są na razie znane.


Zobacz również