Motorola o Apollo G4 1GHz

W wywiadze udzielonemu serwisowi MacCentral, Wiliam Swearingen z Motoroli potwierdził, że procesory G4 zastosowane w nowej linii PowerMaków to w istocie długo oczekiwane układy Apollo.

Procesory G4 wykorzystane w najnowszych maszynach Apple PowerMac to od dawna zapowiadane przez Motorolę MPC 7455 i MPC 7445 zwane Apollo, które zgodnie z oświadczeniem firmy z konferencji 2000 Microprocessor Forum, mają przekraczać granicę 1GHz. Apollo wykonane są w technologii SOI (Silicon On Insulator), zapewniają 2MB pamięci DDR (double data rate) cache L3 oraz niskie zapotrzebowanie na energię, w porównaniu z oferowaną wydajnością. I choć obecnie chipy Apollo pracują z częstotliwością taktowania zegara pomiędzy 600MHz i 1GHz, to użytkownicy Macintoshy mogą doczekać się niebawem obiecanych GHz+, twierdzi Wiliam Swearingen z działu marketingu Motoroli. Konstrukcja Apollo jest podobna do stosowanych przez Apple procesorów G4 i są one kompatybilne 'pinowo' z poprzednią generacją, co eliminuje potrzebę przebudowy komputera.

Apollo MPC 7455 i 7445 produkowane są w miedzianej technologii 0,18 mikrona z wykorzystaniem techniki SOI (silicon on insulator) polegającej na wprowadzeniu cienkiej warstwy krzemu pomiędzy tranzystory i użyciu nie przewodzącej prądu substancji w konstrukcji chipa. Zastosowanie SOI dla każdego tranzystora w procesorze sprawia, że pracuje on szybciej, pobiera mniej energii i wydziela mniej ciepła. Przy częstotliwości 1GHz Apollo MPC 7455 wydziela około 20W ciepła, a przy 600MHz około 10W - dla porównania 1GHz AMD Athlon generuje około 50W ciepła.

http://www.motorola.com