Motorola przegrała w sądzie z trollem patentowym

Należąca do chińskiego giganta Lenovo marka Motorola przegrała dzisiaj sprawę w sądzie. Przeciwko firmie wystąpił troll patentowy. Sprawa dotyczyła tak przestarzałej technologii jak MMS-y.

Wiadomości MMS były bardzo popularne jeszcze przed erą smartfonów. Użytkownicy mogli wysyłać między sobą zdjęcia w czasach, gdy nikt jeszcze nie myślał o połączeniu telefonu z chmurą oraz zaawansowanych komunikatorach internetowych, które pozwalały być cały czas online. Dzisiaj z MMS-ów korzysta coraz mniej osób, ale w celu zachowania kompatybilności wstecznej producenci implementują ich obsługę w swoich urządzeniach.

Z powodu tych przestarzałych wiadomości problemy ma teraz Motorola. Firma została uznana winną naruszania patentów związanych z obsługą MMS-ów. W sprawie, którą przeciwko Motoroli wytoczyło Intellectual Ventures, chodziło właśnie o jeden patent dotyczący technologii MMS.

Motorola przegrała w sądzie z trollem patentowym

Motorola przegrywa w sądzie sprawę dotyczącą MMS-ów

Firma Intellectual Ventures spełnia warunki, by nazwać ją tzw. trollem patentowym. Określa się tak firmy, które posiadają własność intelektualną, ale zamiast korzystać z niej i licencjonować ją, pozywają inne firmy o naruszenia.

Niemniej jednak, sąd w Delaware uznał, że Motorola jest winna naruszeń związanych z technologią MMS. Jednocześnie ten sam sąd uznał, że firma nie narusza własności intelektualnej związanej z łącznością bezprzewodową.

Motorola i Intellectual Venturs spotkały się w sądzie już drugi raz, ale w 2014 roku sąd nie zdołał wydać werdyktu po pozwach z 2011 i 2013 roku. Dzisiejsze zwycięstwo patentowego trolla nie oznacza też końca sprawy, a przedstawiciele i prawnicy obu firm się jeszcze spotkają na sali sądowej.

źródło: reuters.com