Może dużo zepsuć

Wirus BubbleBoy jest bardziej niebezpieczny niż inne infekcje rozprzestrzeniające się za pośrednictwem poczty elektronicznej.

BubbleBoy to , który, już w momencie odczytania zarażonego e-maila, uaktywnia się oraz rozpoczyna wydawanie komend powodujących szkody w systemie. Na działanie wirusa narażeni są przede wszystkim użytkownicy produktów Microsoftu, bowiem BubbleBoy wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach nowych wersji systemów operacyjnych i programów pocztowych tej firmy. I choć nie czyni na razie żadnych większych szkód, niepokojąca jest jednak sama metoda rozprzestrzeniania się oraz wprowadzenia do systemu komputerowego.

BubbleBoy działa w systemie Windows 95, Windows 98 lub Windows 2000 (w angielskiej i hiszpańskiej wersji) oraz w programach Internet Explorer 5, MS Outlook i MS Outlook Express. Wykorzystując błąd w przeglądarce IE5, BubbleBoy umieszcza w katalogu AutoStart plik update.hta. Aby to wykonać, wystarczy mu jedynie przeczytanie zarażonego listu przez adresata.

Skrypt update.hta powoduje automatyczne wysłanie kopii wirusa pod wszystkie adresy umieszczone w książce adresowej "zaatakowanego" użytkownika. List zawierający wirusa jest zatytułowany "BubbleBoy is back!". Z powodu błędu IE5 skrypt uruchamiany jest bez wiedzy użytkownika i po restarcie komputera wysyła zarażone listy. Skutecznie hamuje działanie wirusa ustawienie poziomu zabezpieczeń w IE5 na wysokie oraz zainstalowanie odpowiedniego "patcha".

Więcej informacji: www.webskulker.com

www.mks.com.pl