Możesz nie wiedzieć, że masz tam profil...

Strona jerk.com to takie miejsce, gdzie można oznaczyć kogokolwiek (firmę lub osobę) jako "świra" (ang. jerk). Kto tego używa? Jak się okazuje, ludzie, którzy nawet nie mają o tym pojęcia.

Jak właśnie ujawniono, operatorzy strony w latach 2009-2013 stworzyli profile dla 73 milionów osób - w tym dzieci. Dokonali tego za pomocą informacji umieszczanych na dostępnych publicznie profilach użytkowników Facebooka, tak więc potencjalnie każda osoba, która o serwisie dowiedziała się właśnie z tego tekstu, może mieć tam konto! Wszystko po to, aby stworzyć wrażenie prężnie rozwijającej się strony społecznościowej oraz zachęcić innych do rejestracji. Użytkownicy, którzy chcieli sami założyć tam profil, musieli za to zapłacić 25 USD, a za profil typu premium - 30 USD. Dużego ruchu raczej nie było, ponieważ w 2012 roku tylko 22 osoby realnie założyły swoje profile oraz zapłaciły za nie.

Możesz nie wiedzieć, że masz tam profil...

Sprawą kradzieży danych zajęła się amerykańska Federalna Komisja Handlu (ang. Federal Trade Commission, FTC). Właściciele strony Jerk.com twierdzą, że wszystkie profile były tworzone przez samych użytkowników i wyświetlają o nich takie same informacje, jakie można znaleźć dzięki wyszukiwarce Google. Zlikwidowano jednak wszystkie konta osób poniżej piętnastego roku życia.