Mózgi graczy działają szybciej

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis odkryli, że granie w gry komputerowe pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Według nich, dzięki tego typu rozrywce nasz umysł uczy się sprawniej przetwarzać wizualne dane, co w konsekwencji może na przykład prowadzić do szybszej reakcji na zagrożenia.

Gry komputerowe oskarżane są o wiele rzeczy. Zarzuca się im promowanie konsumpcjonizmu, brutalność i idącą za nią deprawację oraz występujące u młodych ludzi problemy z odróżnieniem prawdziwego życia od rzeczywistości wirtualnej. Tym razem, opublikowane w magazynie Acta Psychologica wyniki sugerują, że gry mają także swoje jasne strony. Szef projektu badawczego dr Alan Castel uważa, że mogą one także pomóc w rehabilitacji osobom, które uległy wylewowi krwi do mózgu, bądź cierpią na związaną z wiekiem utratę pamięci.

W badaniach wzięli udział studenci uniwerstytetu dla których gry były jedną z podstawowych form aktywności oraz ci, którzy prawie z nich nie korzystali. Okazało się, że ci pierwsi dużo szybciej orientują się w otaczającym ich środowisku i mają mniejsze problemy z wyszukaniem niedużych obiektów, czy to na ekranie czy w "realu". Według dr Castela, nie jest to wynikiem jakiejś szczególnej specjalizacji mózgów graczy tylko tego, że po prostu działają one lepiej właśnie dzięki specyficznemu treningowi jakim są gry.