Mozilla - 10. urodziny po raz drugi w tym roku :)

Nieco ponad dwa miesiące temu świętowaliśmy dziesiątą rocznicę decyzji Netscape o udostępnieniu kodów źródłowych przeglądarki [Mozilla] na licencji open source. Teraz jest okazja na poprawiny: 10. urodziny obchodzi organizacja Mozilla.

Oficjalna data początku istnienia Mozilli - 31 marca 1998 roku - dotyczy momentu udostępnienia kodu źródłowego Netscape zgodnie z zasadami licencji open source. Decyzję o jego opublikowaniu podjęto nieco wcześniej, 22 stycznia 1998 roku.

Od momentu rozpoczęcia działalności Mozilli, plan rozwoju aplikacji był bardzo ambitny i jak wiele osób sądziło - niemożliwy. Zakładał on stworzenie przeglądarki internetowej która spełniłaby wymagania wszystkich użytkowników.

Z perspektywy czasu okazało się, że plan został zrealizowany. Dzięki wsparciu społeczności i stworzeniu dużej ilości rozszerzeń, Firefox zdobywa coraz większą popularność, a Fundacja Mozilla stała się największą organizacją open source na świecie.

Wśród wielu podsumowań sukcesów, jakie wymienia na swoim blogu Mitchel Baker, warto przedstawić najważniejsze z nich:

-- Zmiana sposobu tworzenia aplikacji. Przejście z zamkniętego procesu tworzenia, na jasny i czytelny projekt open source.

-- Rozwój globalnej społeczności, prawdopodobnie przy największym na świecie projekcie open source.

-- Stworzenie długiego okresu wsparcia dla programów: Firefox, Thunderbird, SeaMonkey, Camino, Bugzilla, Calendar.

-- Dostarczanie programów dla ponad 170 milionów użytkowników.

-- Udowodnienie, że twórcy open source potrafią tworzyć wspaniałe produkty.

-- Obsługa gigantycznej liczby rozszerzeń do aplikacji webowych, których kod źródłowy dostępny jest dla każdego.

-- Przyczynienie się do szybkiego rozwoju przeglądarek internetowych.

-- Udostępnienie platformy do tworzenia aplikacji opartych na technologi Mozilla i oferujących kompatybilność z innymi produktami.

Jak zapowiadają twórcy, czwarta wersja przeglądarki Firefox ma zmienić oblicze Internetu dzięki technologiom Prism i Weave.